Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa borsaları Salı günü karışık açılıyor. Yatırımcılar, güçlü kurumsal bankacılık sonuçları ile Çinli düzenleyicilerin baskısıyla ilgili endişeleri dengelemeye çalışıyor.

DAX %0,4 yükselirken CAC 40 %0,1 arttı ve FTSE 100 %0,1 geriledi.

Avrupa hisse senedi piyasalarında Salı günü hissiyatı destekleyen şey, bankacılık sektöründen gelen güçlü sonuçlar oldu.

Fransız banka Societe Generale (OTC:SCGLY), perakende bankacılık işindeki toparlanma sayesinde ikinci çeyrekte kâra döndükten sonra tüm yıl tahminini yükseltti.

Öte yandan Standard Chartered (OTC:SCBFF), ilk yarı vergi öncesi kârında %57 ile beklenenden daha iyi bir artış paylaşırken 250 milyon dolar hisse geri alımı duyurdu. Ayrıca salgından toparlanma sayesinde de ara temettü ödemelerine devam etti.

Öte yandan BMW (DE:BMWG), 2020 yılının aynı döneminde zarar etmesine kıyasla ikinci çeyrekte beklenenin üzerinde bir net kâr paylaştı. Geçen yıl lüks otomobil üreticisi, koronavirüsten dolayı büyük darbe almıştı.

Sanofi (NASDAQ:SNY) ilgi çekecek isimler arasında. İlaç üreticisi, ABD’li biyo-teknoloji şirketi Translate Bio’yu (NASDAQ:TBIO) satın almak için 3,2 milyar dolar teklif yaptığını doğruladı.

Yatırımcılar, Çinli yetkililerin eğitim ve araç çağırma sektöründen sonra baskısını şimdi de oyun sektörüne yoğunlaştırabileceğinden korkarken Salı günü Asya’da oyun ve sosyal medya devi Tencent Holdings (OTC:TCEHY) hissesi %10 kadar düşüş yaşadı.

Bu düşüş öncesinde Çinli devlet medyasında yayınlanan bir makale, çevrimiçi oyun oynamayı bir tür “afyon” olarak nitelendirerek özellikle genç insanlarda bağımlılığı önlemek için sektöre kısıtlamalar getirilmesi çağrısı yaptı.

Ekonomi gelişmelerinde ilgi, Euro bölgesinin Haziran ayı ÜFE raporunda olacak. Yıllık okumanın Mayıs ayında görülen %9,6 puandan yükselmesi bekleniyor.

Öte yandan ABD ve Çin’in yavaşlayan fabrika aktivitesine dair endişelerle, artan Covid-19 endişelerinin birleşerek hissiyat üzerinde baskı yapması ile petrol fiyatları düşüş yaşadı.

Seansın ilerleyen saatlerinde Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol ve ürün stoklarına dair haftalık tahminler paylaşılacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 71,22 dolar olurken Brent %0,1 kayıpla 72,83 dolardan işlem gördü.

Altın vadeli işlemleri ise %0,5 düşüşle 1.813,80 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,18752037’den alıcılandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz