Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Çorum’da İskilip Devlet Yolu’nun açılışında yaptığı konuşmada, Delice-Çorum Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinin 2024 yılında başlayacağını açıkladı. Uraloğlu, “Hattımızın devreye girmesi ile birlikte 240 kilometre olan Ankara-Kırıkkale-Çorum arasında yaklaşık 3,5-4 saat süren ulaşım süresi, 1,5 saatten daha kısa sürecek” dedi.

Uraloğlu, Çorum’a yapılan karayolu yatırımlarına da değinerek, “2002 yılından bu yana Çorum’un ulaşım ve iletişim altyapısına yaklaşık 25 milyar 114 milyon lira harcadık” dedi. Çorum’un; Samsun’a Kırıkkale’ye, Yozgat’a bölünmüş yollarla bağlandığını belirten Uraloğlu, Samsun-Ankara Yolu, Kuzey Tetek Aksı, Çorum-Sungurlu ayrımı Alaca, Çorum-Yozgat Yolu, İskilip Şehir Geçişi Yolu, İskilip-Çankırı Yolu ile birlikte Saraydüzü-Kargı Yolu gibi önemli projelerin ise bitirildiğini ifade etti. Uraloğlu, Kırkdilim Geçişi’nin de içinde olduğu Çorum-Laçin- Osmancık Yolu başta olmak üzere birçok proje de de çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

İskilip Devlet Yolu’nun bölgeye ve Türkiye’ye hayırlı olması temennisiyle

Bakan Uraloğlu, Çorum’a, Türkiye Yüzyılı’na yakışan yatırımlardan birisi olan İskilip Devlet Yolu’nu kazandırmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirtti. Proje hakkında bilgi veren Uraloğlu, “Yolumuzu 17,4 kilometre bölünmüş yol, 33,6 kilometre tek yol olmak üzere toplam 51 kilometre uzunluğunda, bitümlü sıcak karışım kaplamalı olarak projelendirdik. 9. kilometreden itibaren 21,5 kilometrelik kesimi 2021 yılının sonunda, tek yol standardında trafiğe açmıştık. Mevcut yolu by-pass ederek farklı bir güzergahta bölünmüş yol olarak projelendirdiğimiz 9 kilometrelik kesimde de yol yapım çalışmalarını tamamlayarak hizmete sunduk. Yolumuzun 9 kilometrelik kesimini de trafiğe açmamızla birlikte toplam 30,5 kilometrelik kesimi tamamlamış bulunuyoruz” diye konuştu.

İskilip Devlet Yolu’nun, Çorum-Ankara Devlet Yolu’nu İskilip-Tosya bağlantısı ile TETEK güzergahına, İskilip-Bayat bağlantısı ile de Kastamonu-Çankırı-Kırıkkale Devlet Yolu’na bağladığını belirten Bakan Uraloğlu, “Bu güzergâh, Delice-Kırıkkale-Ankara yönünde trafik yoğunluğu olduğu dönemlerde Orta ve Doğu Karadeniz’den Ankara yönüne alternatif yol olarak kullanılması bakımından oldukça önemlidir” dedi.

Bakan Uraloğlu, ulaşıma damga vuracak projelerin, Türkiye Yüzyılı’nda ülkeye ve Çorum’a kazandırılmaya devam edileceğini vurguladı. Bakan Uraloğlu konuşmasını, İskilip Devlet Yolu’nun bölgeye ve Türkiye’ye hayırlı olması temennisi ile bitirdi.