Bakan Varank: “TOGG ile birlikte teknoloji tabanlı yeni teşebbüsler harekete geçecek”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin Arabası Togg ile birlikte Türkiye’nin yeni bir sanayi ihtilalinde ön sıralarda yerini aldığını belirterek “Fikri mülkiyet hakları yüzde yüz bize ilişkin olan Togg; teknoloji tabanlı yeni teşebbüsleri harekete geçirecek. Yeni unicornların ortaya çıkmasını sağlayacak. Ülkemizde batarya ve şarj teknolojileri ekosistemini geliştirecek. Elektrikli motor kapasitesinin gelişimine katkı sağlayacak.” dedi.

Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında İnovaTİM İnovasyon Yarışı Ödül Merasimi düzenlendi. TİM Lideri Mustafa Gültepe’nin konut sahipliğindeki toplantıya Bakan Varank’ın yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da katıldı.

Yüksek teknolojili imalat sanayi etkisi

Bakan Varank, merasimde yaptığı konuşmada TÜİK’in sanayi üretimi bilgilerini açıkladığını belirterek “Ekim’de sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 2 buçuk, aylık bazda da yüzde 2,4 arttı. Bilhassa yüksek teknolojili imalat sanayi üretiminde gözlenen aylık yüzde 11’lik ve yıllıkta da yüzde 36,7’lik değişim oranları, endüstrimizin Ekim ayında da sanayi üretiminin artmasında çok tesirli oldu.” dedi.

Sanayideki dönüşüm

Aslında kamuoyunun sanayi üretiminin düşmesini beklediğini belirten Varank, “Çünkü Avrupa’da resesyon var. İhracatta yavaş yavaş azalmaya hakikat gidiyoruz. Lakin bilhassa yüksek teknoloji üretimindeki artışla bir arada hamdolsun Ekim ayında da sanayi üretimimiz olumlu gelmiş oldu. Bu işin yüksek teknolojili eserlerle olması endüstrideki dönüşümü göstermesi açısından çok kıymetli.” diye konuştu. 

“Gururluyuz”

Varank, Cumhuriyetin 99. yıl dönümünde, Türkiye Yüzyılı vitrininin birinci eseri olarak tanımlayabilecekleri Togg’un yerleşkesini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte açtıklarını hatırlatarak “Gururluyuz zira biz yalnızca milletimizin 60 yıllık hayalini gerçekleştirmedik. Birebir vakitte yeni bir sanayi ihtilalinde de ön sıralarda yerimizi aldık. Burada yalnızca bir araç dönüşümü değil bir sistem dönüşümü gerçekleşiyor.” dedi.

Dönüşümün lokomotifi

Togg ile bu sistem dönüşümünün lokomotifi haline geldiklerini kaydeden Varank, “Fikri mülkiyet hakları yüzde yüz bize ilişkin olan Togg; teknoloji tabanlı yeni teşebbüsleri harekete geçirecek. Yeni unicornların ortaya çıkmasını sağlayacak. Ülkemizde batarya ve şarj teknolojileri ekosistemini geliştirecek. Elektrikli motor kapasitesinin gelişimine katkı sağlayacak.” diye konuştu.

Varank, Togg’un kameralarını ODTÜ Teknokent’teki 2 genç teşebbüsçü tarafından kurulan bir şirketin tedarik ettiğini anlatarak şöyle devam etti: 

“Gençlerin omuzlarında yükselecek”

Törende bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu da bakanlık olarak hizmet yelpazelerinde yer alan tüm mevzuları inovatif bir biçimde geliştirmeye çalıştıklarını vurgulayarak “İnanıyorum ki pırıl pırıl gençlerimiz, heyecanlarıyla, inançlarıyla, çalışkanlıklarıyla, azim ve kararlılıkla güçlü Türkiye mefkuresine gerçek yürümeye devam edecek. Türkiye Yüzyılı gençlerimizin omuzlarında yükselecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak biz de bütün varlığımızla gençlerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz.” dedi.

“Yaşam biçimi olarak görüyoruz”

TİM Lideri Gültepe de Türkiye İnovasyon Haftası ile yenilikçi fikir ve projeleri ve o projelere imza atan girişimcileri binlerce ziyaretçiyle buluşturduklarını söyledi. Aktiflikte, inovasyon alanında farkındalığın artmasına katkı sunduklarını söz eden Gültepe, “Ülkemize lig atlatacak çalışmalara verilen dayanak, bizim motivasyonumuzu daha da artırıyor. Biz inovasyonu, bir ömür biçimi haline getirmeyi arzuluyoruz.” diye konuştu.

Yaklaşık 2 bin öğrenci başvurdu

İnovaTİM İnovasyon Yarışması’na Türkiye genelinde 65 farklı üniversitesinden bin 986 öğrenci başvurdu. Yarışta, 23 proje finale kalmaya hak kazandı. Ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinden oluşan kadrolar, yapay zeka ve sürdürülebilirlik ve tabiatın korunması kategorilerinde birbirleriyle yarıştı. Konuşmaların akabinde Bakanlar Varank ve Kasapoğlu üç kategoride birinci üçe giren 9 ekibe mükafatlarını verdi.

Bakan Varank, konuşmasında üçüncü olan kadrolara 25, ikinci olan gruplara 35 ve birinci olan ekiplere 40 bin lira ödül verileceğini tabir ederek bu sayıların yükseltilmesini istedi. Bakan Varank’ın teklifiyle üçüncü gruplar 50, ikinci ekipler 70 ve birinci gruplar da 80 bin lira ödül almaya hak kazandı.

Previous Article

Binance CEO’su Zhao: “Önümüzdeki günler kuvvetli geçecek”

Next Article

Ekrem İmamoğlu için 4 yıl 1 ay mahpus cezası isteniyor

You might be interested in …

Galatasaray – Göztepe Maç Detayları

Ligin 33. haftasının açılış maçı olarak karşımıza çıkan Galatasaray A.Ş. – Göztepe A.Ş. maçı, 17 Temmuz Cuma günü saat 21:00’da Türk Telekom Arena’da oynanacak. Her ne kadar iki takımın da bu maça kadar oynayacakları bugünden […]