Investing.com –  Hafta ortasında BİST 100 tarafındaki zayıflık devam ediyor ve endeks 1.360 puan desteğinde tutunmaya çalışıyor.

Bayram öncesi 1.340 puana gerileyen ve dün tekrar bu seviyeyi gören endekste yükseliş ivmesi zayıf kalıyor. Bunun en önemli nedeni ise yaz sezonunda işlem hacminin düşük olması ile azalan ilgi.

Mart ayında TL bazında rekor seviyeyi gören borsa, para politikasındaki siyasi etkenlerle yıl içi kazançlarını sildi. Yabancı yatırımcı talebinin düşük olması ve kuvvetli hisselere yoğunlaşılması nedeniyle bu yıl borsada rekor kıran yerli yatırımcının çıkışı da hızlandı.

Endeks Haziran ayını da kayıpla kapatmasının ardından Temmuz ayında ise %0,30 kadar primlendi. Sene başı itibarıyla kayıp ise yaklaşık %8.

Yılın ilk çeyreğinde %32 değer kaybeden BİST Bankalar, ikinci çeyrekte ise %8 kadar sınırlı bir toparlanma gösterdi. Endeks son haftadaki kaybıyla Temmuz kazançlarını da geri verdi ve aylık bazda %1,5 kadar geriledi.

Bugün borsadaki fiyatlamadan da negatif ayrışan bankacılık endeksi 1.200 puan altında satıcılı işlem görmeye devam ediyor.

Günlük bazda bugün borsada en iyi performansı BİST Tekstil & Deri, BİST Spor ve BİST Odun, Kağıt & Baskı endeksleri gösterirken hisse bazında ise Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi ve Ticaret A.Ş. KATMR, E-Data Teknoloji Pazarlama AS {1174866|EDATA}}, Kutahya Seker Fabrikasi AS KTSKR günün en iyileri.

Küresel tarafta ise bugün ABD vadelileri FOMC öncesi yükselişine devam ediyor. Avrupa’da da görünüm pozitif olurken Asya, Çin etkisiyle karışık seyir izliyor.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz