Investing.com –  Haftanın 4. işlem gününde küresel piyasalarda endeksler karışık seyir izledi. Asya ve ABD vadelileri satıcılı olurken Avrupa ise yükseliş yaşadı. Yurt içinde dün günü %1,85 düşüşle 1.410 puandan kapatan BİST 100, bugün güne 1.419 puandan başladı. Gün içinde en yüksek 1.447 puanı görerek 15 Haziran sonraki en yüksek seviyeyi test etti.

Borsada bugün en dikkat çeken hareket BİST Bankalar ve BİST Leasing ve Faktöring tarafında yaşanıyor, bankacılık endeksi bugün %3, faktöring endeksi ise %4 primlenerek borsadaki yükselişe öncülük ediyor.

Yurt içinde merkez bankasının faizi sabit tutması ve enflasyon üzeri faiz politikasının devam edeceğini açıklaması Türk lirasını desteklerken yine TCMB ile Güney Kore Merkez Bankası arasındaki swap anlaşması da piyasaları destekledi. Merkezden yapılan açıklamada “Swap anlaşması, iki merkez bankası arasında azami 17,5 milyar Türk lirası veya 2,3 trilyon Kore wonu değerinde yerel para birimi takasına imkân sağlayacaktır. Anlaşma geçerlilik süresi bugünden itibaren 3 yıl olup, tarafların karşılıklı uzlaşısı üzerine uzatılabilecektir.” ifadesine yer verildi.

Kapanışa yakın borsada toplam işlem hacmi 8 milyarın altında zayıf olurken günlük bazda en çok yükseliş gösteren hisseler ise Vakıf Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı A.Ş. VKFYO, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. DOBUR ve Euro Kapital Yatırım Ortaklığı A.Ş. EUKYO olurken en çok düşen hisseler ise Fade Gıda Yatırım Sanayi Ticaret A.Ş FADE, İdealist Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. IDGYO ve Selçuk Gıda Endustri İhracat İthalat A.Ş. SELGD oldu.

Yazar: Necdet Erginsoy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz