Ekonomi yönetiminin uyguladığı sıkı para politikası ve yüksek faiz oranları, Borsa İstanbul’da toparlanma çabalarını desteklemeye devam ediyor. 10 Kasım ile biten haftada yabancı yatırımcılar, hisse senetlerinde 7.3 milyon dolar, tahvil bonoda 131 milyon dolarlık alım yaptı. Son dönemde tahvil bonodaki en yüksek alımı gerçekleştiren yabancı yatırımcılar, Borsa İstanbul’da hisse senedi alımlarına da başlayabilirler.

Yüksek Faiz Getirileri

Yüksek faiz oranları, Borsa İstanbul’da toparlanma çabalarını destekleyen en önemli faktörlerden biri. TCMB’nin politika faizi yüzde 20, gösterge tahvil faiz oranı ise yüzde 40 seviyesinde bulunuyor. Bu seviyeler, Türkiye’yi carry trade için cazip bir ülke haline getiriyor.

Ortadoğu’da Durulma

Ortadoğu’da devam eden savaşın yayılması olasılığının zayıflaması, Borsa İstanbul’da toparlanma çabalarını destekleyen bir diğer faktör. İsrail-Hamas savaşının sona ermesi ve bölgedeki gerginliğin azalması, yatırımcıların risk iştahını artırabilir.

İyileşen Cari Denge

Türkiye’nin cari dengesinde yaşanan iyileşme de Borsa İstanbul’da toparlanma çabalarını destekleyebilir. Eylül ayında 1.8 milyar dolar cari fazla veren Türkiye, cari açıktaki azalmayı sürdürebilir. Bu durum, döviz kurlarındaki yükselişin hız kesmesine yardımcı olabilir.

Ekonomi yönetiminin uyguladığı sıkı para politikası, yüksek faiz oranları, Ortadoğu’da durulma ve iyileşen cari denge, Borsa İstanbul’da toparlanma çabalarını desteklemeye devam ediyor. Bu faktörler, Borsa İstanbul’da yükseliş trendinin devamını sağlayabilir.