Investing.com –  Temmuz ve Ağustos ayındaki yükselişiyle yıl içi kaybını silen BİST 100, geçen haftanın ardından bu hafta da değer kaybederek yeniden yıllık bazda negatif bölgeye geçti

Çin verilerinin zayıflamasıyla beraber küresel yavaşlamayı fiyatlayan piyasalarda endeksler, bu hafta da düştü. Gelişen ülke piyasalarında daha belirgin olan düşüşteMSCI Türkiye %7 ile en çok gerileyen endeks olurken borsa da bu hafta %2’ye yakın değer kaybetti.

Haftaya 1.438 puandan başlayan endeks, haftayı 1.419 puandan kapatarak 11 Ağustos sonrası en düşük seviyeye geriledi. Yılın ilk çeyreğindeki kaybının ardından ikinci çeyrekte yükselişe geçen BİST Bankalar bu ay %5,5 gerileyerek son bir ayın en düşük seviyesine geriledi. Bankacılık endeksindeki düşüşte küresel risk iştahındaki azalmaya ek olarak TCMB’nin zorunlu karşılıklarda değişikliğe gitmesi de etkili oldu. Banka nakit oranı döviz bazında azaldı.

Haftanın son işlem gününde öncü endekslerden en çok BİST Basit Metaller, BİST Kimyasal, Petrol & Plastik, BIST İnşaat ve BİST Bankalar geriledi, günün en iyi performansını ise BİST Ulaştırma gösterdi.

Hisse bazında bu haftanın en iyilerinin başında Yeo Teknoloji Enerji ve Endustri AS YEOTK, Penta Teknoloji Urunleri Dagitim Ticaret AS PENTA ve Oylum Sınai Yatırımlar A.Ş. OYLUM gelirken en çok düşenler ise Euro Yatırım Holding A.Ş. EUHOL, Doğusan Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş. DOGUB ve Selçuk Gıda Endustri İhracat İthalat A.Ş. SELGD oldu.

BIST 100 endeksinde önemli destek olarak izlenen 1.400 puan bu hafta korundu. Gelecek hafta küresel tarafta FOMC, yurt içinde ise PPK toplantısının TL varlıklardaki hareketlilikte etkili olması bekleniyor.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz