Investing.com – Son FOMC toplantı tutanakları dün açıklandı ve komite üyelerinin varlık alımlarının azaltılmasını gündeme getirmesiyle küresel piyasalarda satışlar yaşanıyor. Fed yetkilileri son veriler ve büyüme hızını dikkate alarak varlık alımlarının azaltılmasını gündeme almaya başladı ve sonraki toplantıda bu konunun daha kapsamlı tartışılması bekleniyor.

FOMC tutanaklarının ardından ABD 10 yıllık tahvil faizinde yükseliş oldu, fakat ilk çeyrekteki gibi sert bir hareket olmazken seviye 1,69’dan döndü. ABD Dolar Endeksi tarafında ise 25 Şubat dip seviyenin tekrar test edilmesinin ardından gelen yükseliş 90,0 seviyesi yakınında dengelendi.

Küresel borsaların satış yediği haftada ABD vadelilerindeki kayıp sürüyor. Asya tarafında da satış olurken Avrupa olumlu. GOP’ların geneline yayılan sert bir satış yok fakat endekslerdeki zayıflığın sürdüğü işlem gününde BİST 100 de geriliyor.

Güne %0,62 düşüşle 1.450 puandan başlayan endeks günün ilk yarısında 1.439 puana geriledi ve haftalık bazda kazançlarının neredeyse tamamını geri verdi.

Bugün %1 üzerinde düşüşle 1.159 puana gerileyen BİST Bankalar haftalık bazda %2,3 primli, ancak sene başı itibarıyla oldukça zayıflayan endekste Mart ayındaki kayıplar telafi edilebilmiş değil.

Bugün endekslerden en çok BİST Toptan Satış & Perakende Ticaret ve BİST Basit Metaller gerilerken BIST İnşaat %2,5’e yakın prim ve XSPOR %1 üzeri primle pozitif ayrışıyor.

Günün ilk yarısında en çok yükselen ilk 5 hisse:

  • İşbir Holding A.Ş. ISBIR, hisse bu hafta %23 primli işlem görüyor.
  • Sönmez Filament Sentetik İplik ve Elyaf Sanayi A.Ş. SONME, Mart itibarıyla düşüş yaşayan hisse geçen haftanın ardından bu haftada primli, ancak sene başı kaybı %50’ye yakın.
  • Ayen Enerji A.Ş. AYEN, Mayıs ayına son derece kötü başlayan hisse bu hafta primli olsa da Mayıs ayı kaybı %30’un üzerinde.
  • Söktaş Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. SKTAS, son haftalarda yata seyreden fiyat bu hafta %16 primli.
  • Altınyağ Kombinaları A.Ş. ALMAD, son iki ayın en yüksek seviyesinde işlem gören hisse bu hafta %15 primli.

En çok düşen ilk 5 hisse:

  • Atlantis Yatırım Holding A.Ş. ATSYH, yıl içindeki düşüşü devam eden hisse bu hafta başındaki kazancını sildi.
  • Birlik Mensucat Ticaret ve Sanayi İşletmesi A.Ş. BRMEN, bugün düşüşte olan hisse haftalık bazda %8 primli.
  • İhlas Gazetecilik A.Ş. IHGZT, son bir yılın en düşük seviyelerine gerileyen hisse bu hafta %7’ye yakın düşüşte.
  • Metemtur Otelcilik ve Turizm İşletmeleri A.Ş. METUR, aya yükselişle başlayan hisse bu hafta kazançlarını sildi.
  • Diriliş Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. DIRIT, hisse bu hafta da düşüşte.

Borsada son saat itibarıyla toplam işlem hacmi 12 milyarın üzerinde.

Yazar: Deniz Engin

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz