Investing.com –  Hafta ortasında küresel piyasalarda gözler TSİ 21.00’de açıklanacak FOMC faiz kararı ile hemen sonrasında yapılacak basın açıklamasına çevrildi. Daha önceki toplantılarda enflasyonun yıl içindeki yükselişini tedirgin bir seviye olarak görmediklerini açıklayan komite üyeleri, varlık alımlarının azaltılması için henüz keskin bir belirtinin de olmadığını söylemişlerdi.

Enflasyonun Mayıs’ta %5’e çıkarak Ağustos 2008 sonrası en yüksek seviyeyi görmesi piyasalarda da zirvenin görüldüğü beklentisini kuvvetlendirdi ve Fed’in mevcut genişlemeci para politikasında ani bir değişiklik olmayacağı düşüncesi risk iştahını artırdı.

Endekslerdeki yükselişte hisse ayrımları dikkat çekiyor, küresel piyasalarda bu hafta sağlık ve teknoloji hisseleri bu hafta gerilerken havacılık sektörü ise yükselişte.

Yurt içinde bu hafta başındaki yükseliş yerini düşüşe bıraktı. BİST 100 Endeksi 1.368 puan ile hafta başında en yüksek seviyeyi görmesinin ardından dün 1.432 puana kadar geriledi ve günü %0,80 düşüşle 1.442 puandan kapattı. Hafta ortasına yatay başlayan endeks, günün ilk yarısında en düşük 1.436 puanı en yüksek 1.44 puanı gördü. Endekste ilk önemli direnç olarak görülen 1.470 puan seviyesi aşılamazken 1.400 puan tabanı ise en yakın destek olarak izleniyor.

Bu hafta düşüşte yaşayan BİST Bankalar bugün 1.230 puan yakınında işlem görürken öncü endekslerden günün ilk yarısında en çok düşüş BİST Turizm, BİST Leasing ve Faktöring ve BİST Metal Ürünleri & Makinelerde yaşanıyor.

Hisseler bazında ise bugün hisseleri işlemlere geçici olarak kapatılan Bagfaş Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş. BAGFS bugün işleme açılmasının ardından bugün sert düşüş yaşıyor. Hisselerdeki düşüşe öncülük enden Aralık ayı sonrası en düşük seviyelerden işlem görüyor.

Bugün günün ilk yarısında Bera Holding A.Ş. BERA, Merit Turizm Yatırım ve İşletme A.Ş. MERIT, Taze Kuru Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. TKURU ve Ütopya Turizm İnşaat İşletmecilik A.Ş. UTPYA en çok düşen hisseler olurken Uzertaş Boya Sanayi Ticaret ve Yatırım A.Ş. UZERB, Euro Kapital Yatırım Ortaklığı A.Ş. EUKYO, Gediz Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. GEDZA ve Umpaş Holding A.Ş. UMPAS ise en çok yükselen hisseler olarak öne çıkıyor.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz