Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – BP ADR’leri (NYSE:BP) %5,7 yükseldi. Şirket, daha yüksek temettü duyurma ve hisse geri alımı artırma konusunda Avrupalı rakiplerini izledi.

Şirket ikinci çeyrekte kâra döndü ve bu yıl dünya genelinde yaşanan güçlü ekonomik toparlanma sayesinde ham petrolün 2018’den bu yana en yüksek seviyelere çıkmasıyla beklentileri aştı.

BP, net kâr için bir gösterge olarak kullanılan temel yenileme maliyetinde 2,79 milyar dolar kâr paylaştı. Geçen yılın aynı döneminde 6,68 milyar dolar zarar edilmişti.

Düzeltilmiş hisse başına kazanç, 58 tahminlerine kıyasla 83 sent olarak gerçekleşti.

Satış ve diğer faaliyet geliri 36,46 milyar dolar ile 2020’nin ikinci çeyreğinde gerçekleşen 21,26 milyar doların %72 üzerindeydi. Bu, 38,53 milyar dolar olan analist beklentilerinin altında kaldı.

Şirket, ikinci çeyrekten 2025 yılına kadar temettüsünü yıllık olarak %4 artıracağını söyledi. Geçen yıl salgından dolayı fiyatların emsalsiz seviyelere inmesi ile nakdini muhafaza etmek için ödemeleri düşürmüştü.

BP ayrıca her çeyrek dönede 1 milyar dolar civarı hisse geri alımı beklediğini söyledi. Temettü ve hisse geri alım hedefleri, ham petrolün 60 dolar olduğunu varsayıyor.

Salı günü Brent %0,4 artışla 73,31 dolar oldu. WTI 71,66 dolardan işlem gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz