9 Şubat 2024 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek başkanlığında toplanan Finansal İstikrar Komitesi, tüketici kredileri başta olmak üzere kredilerdeki son dönem gelişmelerin finansal istikrara etkilerini ele aldı. Komite, dengeli ve sürdürülebilir yüksek büyümenin en önemli unsurlarından olan finansal istikrarın korunması için bütüncül bir yaklaşımla çalışmalarını sürdürmektedir.

Toplantıda Krediler Mercek Altına Alındı

Toplantıda, kredi büyümesi ve kompozisyonunun finansal istikrar ile uyumlu seyretmesi için atılması gereken adımlar detaylı olarak değerlendirildi. Komite, son dönemde artan tüketici kredilerinin finansal istikrar üzerinde oluşturabileceği riskleri göz önünde bulundurarak, bu alandaki gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğini vurguladı.

Finansal İstikrar Korunacak

Komite, dengeli ve sürdürülebilir yüksek büyümenin en önemli unsurlarından olan finansal istikrarın korunması için gerekli tüm adımları atmaya kararlıdır. Bu çerçevede, makro ihtiyati politikalar, finansal piyasaların işleyişi ve gözetimi ve finansal kurumların sağlamlığı gibi alanlarda çalışmalarını sürdürecektir.