Çalkantılı bir hafta biterken Avrupa borsaları yükselişle açılıyor

Muharrir – Peter Nurse 

Investing.com – Bugün Avrupa piyasaları yükseliş eğiliminde. Yatırımcılar daha sıkı para siyaseti beklentisini, Rusya’ya yönelik yeni yaptırımların tesirini ve Fransa’daki siyasi çalkantıları değerlendirmeye devam ediyor.

DAX %0,2 yükselirken CAC 40 %1 ve FTSE 100 %0,9 artış yaşadı.

Bu artışlara karşın Avrupa borsaları haftayı büyük oranda düşüşle bitirecek; DAX şimdiye kadar %2,5 düşüş yaşarken CAC 40 %3,3 ve STOXX 600 %0,7 geriledi.

Bu hafta global olarak agresif faiz artışı beklentileri yatırımcılar altüst etti. Fed, enflasyonla gayretinde daha evvel sunduğu kılavuzuna nazaran daha süratli aksiyon almaya hazırlandığının sinyalini verdi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) siyasetçileri şahin değildi lakin Perşembe günü paylaşılan Mart toplantısının tutanaklarına nazaran teşviki azaltmaya istekli görünüyorlar.

Tutanakların gösterdiğine nazaran “Üyelerin büyük bir çoğunluğu, yüksek enflasyon düzeyi ve bu düzeydeki direncinden ötürü para siyasetinin olağanlaşması yolunda acil yeni adımlar atılması gerektiği görüşünde.”

Öte yandan Ukrayna’da savaş sürüyor. Birçok Ukraynalı, Rusya’dan beklenen büyük bir hücum öncesi doğu kentlerinden tahliye edildi.

Rus askerlerinin Ukraynalı sivillere karşı vahşet uyguladığı sav edilirken Moskova bunu yalanladı. Bunun sunucunda BM Genel Konseyi Rusya’yı BM İnsan Hakları Konseyi’nden çıkardı, ABD Kongresi ülkenin “en çok tercih edilen ülke” ticari statüsünü kaldırdı ve AB, birinci defa Rusya’nın değerli güç gelirlerini gaye alarak kömür ithalatını yasaklamayı kabul etti.

Fransa’daki siyasi bozgun riski de radarda. Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Pazar günkü birinci tipi öncesinde yapılan kamuoyu yoklamalarında çok sağ başkan Marine Le Pen’in, vazifedeki Emmanuel Macron’a çok yakın olduğu görülüyor.

Cuma günü petrol yükseldi fakat haftayı %3 üzerinde kayıpla kapatma yolunda ilerliyor. Majör tüketici ülkelerin rezervlerini açma kararı ve salgın nedeniyle Çin’in talebindeki kötüleşme petrolü baskılıyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra yaşanan üretim kaybını ikame etmek için geçen hafta ABD, rezervlerden 180 milyon varillik petrol kullanacağını söyledikten sonra bu haftanın başında Memleketler arası Güç Ajansı (IEA) üyeleri de 60 milyon varil petrol çekeceklerini açıkladı.

Buna ek olarak Çin’deki salgın kötüleşiyor. Perşembe günü yeni olay sayısı 21.000’i aştı. Şanghay’daki karantinanın bu hafta başında bitmesi gerekiyordu fakat hâlâ yürürlükte ve ağır saatlerdeki trafik sıkışıklığı bir yıl öncesine nazaran %40 azaldı.

WTI %0,6 artışla 96,56 dolar olurken Brent %0,5 yükselerek 100,94 dolardan süreç gördü. WTI bu hafta %3,7 ve Brent %4,3 düşüş yaşadı.

Son olarak altın vadeli süreçleri, %0,3 kayıpla 1.931,20 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,0868’den alıcı buldu.

Previous Article

Nisan ayının birinci halka arzları SPK tarafından onaylandı

Next Article

Terra, 100 milyar dolar bedelinde AVAX satın aldı

You might be interested in …