Cardano, Polkadot, Solana ETP’leri Avrupa’nın en büyük borsasında piyasaya çıkıyor

Investing.com – Borsalarda süreç gören kripto varlıklara dayalı eserlere ilgi her geçen gün artıyor. Bu talebe karşılık olarak piyasa kıymeti yüksek 3 tanınan altcoin’e dayalı borsada süreç gören eser (ETP), Avrupa’nın en büyük borsasında süreç görmeye başlıyor.

DeFi Technologies Inc.’in bir yan kuruluşu olan İsviçreli varlık yöneticisi Valour Inc., 6 Nisan’da Paris ve Amsterdam’daki Euronext borsalarında Valour Cardano, Valour Polkadot ve Valour Solana eseri ticaretine başladığını duyurdu. 

Yapılan açıklamada ETP’ler ile ferdi ve kurumsal yatırımcıların bankalar yahut aracı kurumlar aracılığıyla ADA, DOT ve SOL kripto varlıklarına kolaylıkla ve inançlı bir formda dolaylı yatırım imkanına kavuşacakları belirtildi. Öteki bir tabirle, yatırımcılar bir kripto cüzdanına sahip olmadan Cardano, Solana ve Polkadot ağlarının mahallî tokenine inançlı ve kolay bir formda yatırım yapabilecekler.

Bunun yanında İsviçreli varlık yöneticisi, borsada süreç gören eser çeşitliliğini Cardano, Solana ve Polkadot ile artırırken Valour şirketin daha evvel piyasa sürdüğü Valour Uniswap (UNI), Valour Avalanche (AVAX), Valour Terra (LUNA), Valour Bitcoin Zero ve Valour Ethereum Zero yatırım eserleri bulunuyor.

Polkadot ve Cardano ETP’lerinin Valour aracılığıyla Boerse Frankfurt Zertifikate AG’de (Frankfurt Menkul Değerler Borsası) süreç yapmak için onay aldığı bildirilmişti.

Başka yandan en tanınan ETP tipi borsa yatırım fonları (ETF) olarak biliniyor ve 2021 yılının son aylarında kripto para sanayisinde gündeme gelen Bitcoin ETF’leri, büyük ses getirmişti. ABD’de Bitcoin vadeli süreçlerine dayalı birinci ETF’nin onaylanmasıyla Bitcoin fiyatı tarihi tepelerine gerçek hareket ederken Purpose Bitcoin ETF eseri, rekor talepler kaydetmişti. 

Son vakitlerde ise altcoin’lere yönelik borsada süreç gören yatırım eserlerine talep artışı devam ediyor. 

Bu arada  piyasa bedeli yüksek altcoin’lerde bilhassa öğlenden sonraki süreçlerde kayıpların arttığı görülüyor. Cardano (ADA), son 24 saatte yüzde 7,5 gerilerken 1,12 doların altına sarktı, Solana (SOL), yüzde 9’u bulan düşüşle 122 dolar ve  Polkadot (DOT) ise yüzde 8 düşüşle 21 dolardan süreç görüyordu.

Muharrir: Günay Caymaz

Previous Article

Polonya Merkez Bankası faizi 10 yılın en yüksek düzeyine çıkardı

Next Article

Kripto piyasalarında son durum: Altcoin pazarında kayıplar artıyor

You might be interested in …

BIST şirketlerinden aktüel haberler

Investing.com – Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere nazaran hazırladığımız aktüel şirket haberleri özetimize …