Investing.com – Zarar verici internet kullanımının önlenmesi amacıyla geçen yılın sonunda kurulan TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, son toplantısını 20 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirdi. AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında toplanan komisyonda sosyal ağlar ve dijital dönüşüm gündemleri ele alınırken toplantının bir bölümünde Bitcoin‘den de bahsedildi.

Hürriyet (IS:HURGZ)’ten Umut Erdem’in haberine göre, sosyal medyanın etkilerinin ele alındığı toplantıda son aylarda kamuoyunun dikkatini çeken WhatsApp gizlilik sözleşmesinden ünlü YouTube kişiliklerine kadar uzanan geniş bir konu yelpazesi üzerine tartışıldı. Popüler çoğu dijital mecranın Türkiye’de temsilcilik açmasına karşı duyduğu memnuniyeti dile getiren Yayman, bu temsilcilerin komisyona davet edilerek kendilerinin dinlenmesi ve iş birliği kapısının açılması gerektiğini ifade etti. AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan altyapı ve kullanıcı memnuniyeti üzerine çalışmalara odaklanılmasını önerirken, AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ise e-spor alanında yapılacak çalışmaların zaruri olduğundan söz etti.

YouTube’da 15 milyon abonesi bulunan internet kişiliği Enes Batur’a dikkat çeken CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, “Milyonlarca genci etkiliyor. Onu izlediğimizi, onun farkında olduğumuzu ona hissettirmemiz lazım belki de. Onu muhatap alıp buraya belki davet etmemiz gerektiğini düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

“Bitcoin düzenlensin”

Komisyon üyelerinden CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel ise konuyu dünyanın en büyük para birimi Bitcoin’e getirdi. Yasakçı bir bakış açısından ziyade dünyadaki gelişmelerin takip edilip doğru düzenlemeler yapılması gerektiğini ifade eden Adıgüzel, şunları söyledi:

Türkiye son dönemde kripto para birimleri üzerine daha net bir tutum sergilerken son olarak 16 Nisan’da Resmî Gazete’de kripto para yönetmeliği yayımlandı. Yönetmelik uyarınca 30 Nisan’dan itibaren kripto para birimlerinin bir ödeme yöntemi olarak kullanılması yasaklandı.

Yazar: Özgün Çağlar Deniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz