Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, Devlet Konseyi politika brifinginde yaptığı bir konuşmada Bitcoin ve stablecoinler hakkında açıklamalarda bulundu.

Dijital para birimlerini, özel dijital para birimleri ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) olarak ikiye ayrıldığını belirten Yifei, Bitcoin gibi para birimlerinin piyasaya sürülen “istikrarlı para birimleri” olarak adlandırılan çeşitli para birimleri olduğunu belirtti.

Bu para birimlerinin artık başlı başına bir spekülatif araç haline geldiğini söyleyen Yifei, finansal güvenliği ve sosyal istikrarı tehdit eden potansiyel risklerin oluşmaya başladığını belirtti. Bunun yanında kripto para birimlerinin bazı kara para aklama ve yasa dışı ekonomik faaliyetler için de bir ödeme aracı haline geldiğini dile getirdi ve şu ifadelere yer verdi:

Başkan yardımcısı, merkez bankası dijital para birimlerinin güçlü bir şekilde teşvik edilmesi gerektiğini ve bunların günlük işlemler için kullanılabilir hale gelmesinin sağlanması gerektiğini belirtti. Hâlihazırda başlatmış oldukları dijital yuan çalışmalarının pilot uygulama sürecinin devam ettiğini, pilot programın kapsamını daha da genişletmeye ve programın kapsamını artırmaya devam edeceklerini dile getirdi.

CBDC çalışmalarında ağırlıklı olarak beyaz liste davet yöntemini kullandıklarını söyleyen Yifei, beyaz liste kullanıcı sayısının 10 milyona ulaştığını belirtti. Ayrıca pilot çalışmalarının bir sonraki aşamasının Pekin Kış Olimpiyatları’nda yapılacağını söyledi.

Bu makale ilk olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz