Çin’in dış ticaretinin 2021 yılının ilk dört ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28,5 yükselerek 11 trilyon 620 milyar yuana (yaklaşık 1,8 trilyon dolar) çıktığı bildirildi.

Çin Gümrükler Genel İdaresi (GAC) tarafından bugün açıklanan resmî verilere göre, bu rakamlar 2019’daki salgın öncesi seviyeye göre yüzde 21,8’lik bir artışı işaret ediyor. Ülkenin ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 33,8 artarken, ithalat ise yuan bazında yüzde 22,7 arttı. Ocak-nisan dönemindeki ticaret fazlası ise yüzde 149.7 artarak 1.02 trilyon yuana ulaştı.

GAC verilerine göre, ilk dört ayda Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği, Çin’in en büyük ticaret ortağı olmayı sürdürürken, bunu Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri izledi. Çin’in Kuşak ve Yol üzerindeki ülkelerle ticareti yıllık yüzde 24,8 artarak 3,43 trilyon yuana ulaştı. Özel şirketler, bir önceki yıla göre 4,1 puan artışla ilk dört ayda Çin’in toplam dış ticaretine yüzde 47,2 katkıda bulundu. Özel sektörün ithalat ve ihracatı bu dönemde yüzde 40,8 artarak 5,48 trilyon yuana yükseldi.

Çin Gümrükler Genel İdaresi yetkililerinden Li Kuiwen, Çin’in dış ticaretinin 2020 yılının haziran ayından bu yana istikrarlı artış gösterdiğine işaret etti. Li, söz konusu artışın salgınla mücadelede kaydedilen başarıdan, ekonomik ve toplumsal gelişmede elde edilen neticelerden ve dış ticaret politikalarının etkili olmasından kaynaklandığını ifade etti.

İlk dört ayda, makine ve elektrikli ürünler ile emek yoğun ürünlerin ihracatında hızlı artış görülürken, soya fasulyesi, ham petrol ve demir cevheri de başlıca ithalat kalemleri oldu.

Çin Uluslararası Radyosu

-iDeal Haber Merkezi-

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz