Çinli şirketler, Avrupa’da yapay zeka patent rekoru kırdı

Avrupa Patent Dairesi tarafından açıklanan 2021 yılı barometresi niteliğindeki yıllık rapora nazaran, patent müracaatları, yüzde 4,5 oranında artarak 188 bin 600 sayısına ulaştı. 2021 yılında Çin’in Avrupa’da patent müracaat sayısı yüzde 24 oranında artarak bu ülkeyi Birleşik Devletler, Almanya ve Japonya’nın gerisinden geçen yılki üzere dördüncü sıraya yerleştirdi.

Aslında 2021 yılına ait bilgiler, iki datalı durumun sonucunda gerçekleşti. Bunlardan COVID-19 krizinin konjonktürel tesiri dağılırken, uzun periyotlu eğilimler belirginleşiyor. Bu bağlamda çarpıcı olan, dijital teknoloji alanındaki inovasyonların sürekliliği ve Çin’den gelen müracaatların sayısındaki artış. Gerçekten bu birinci sıradaki alan, 15 bin 400 patent başvurusu ile yüzde 9,4 oranında bir büyüme kaydediyor.

Çin’in imza attığı bu ivme, bu ülkeyi komünikasyon ve yapay zeka üzere dijital teknolojilerde önder pozisyonuna getiriyor. Örneğin imaj tahliline ait patent müracaatları, global düzlemde yüzde 15 artarken Çin’den gelenler yüzde 99 artış gösteriyor. Yeniden bir yapay zeka branşı olan otomatik öğrenme konusunda da, yüzde 9’luk dünya ortalama artışına karşılık yüzde 46 Çin artışı göze çarpıyor.

Bir öteki dikkat cazip nokta da Huawei’nin, LG ve Samsung‘un yanı sıra en başta gelen müracaat sahipleri ortasına geri dönüşü. Bu olgu, dijital inovasyon alanında az sayıda Uzakdoğulu oyuncunun hâkim pozisyonda bulunduğunu gösteriyor. Çin, Güney Kore ve Japonya’nın toplam Avrupa patent müracaat sayısı, birinci sefer bu yıl Birleşik Devletler’in patent müracaat sayısını aştı. Uzmanlar, bu eğilimin süreklilik kazanacağı yolunda görüş belirtiyor.

Çin Milletlerarası Radyosu

-iDeal Haber Merkezi-

Previous Article

Mike Novogratz, “Bitcoin 2022” konferansında yeni iddialarını açıkladı

Next Article

Çin’de denizcilik dalının büyüklüğü 1,5 trilyon dolara dayandı

You might be interested in …