Citi, Metaverse iktisadı için 2030 yılına kadar önemli bir büyüme iddia ediyor

Investing.com – Dünyanın en büyük finansal şirketlerinden biri olan Citi, Web3’e olan ilgi artışından bahsederken Metaverse’ün kurumsal kullanım durumlarına bağlı olarak kayda kıymet bir büyüme ivmesine girebileceği konusu üzerinde durdu.

Finans kuruluşu, yakın vakitte yayımladığı “Metaverse ve Para” isimli raporda Metaverse iktisadının 2030 yılına kadar 13 trilyon dolar ulaşabilme potansiyelinden bahsediyor. Metaverse’ün yakın geleceği ele alınan raporda gelişmekte olan teknolojilere odaklanılırken Metaverse’ün artan ilgisinin NFT popülaritesinin artışıyla paralel hareket ettiği üzerinde duruluyor.

Citi’nin raporunda değindiği üzere kurumsal ilginin Metaverse üzerindeki tesirleri, bu yılın başından bu yana hissedilmeye başlandı. Örneğin geçen ay dünyanın en büyük bankalarından biri olan HSBC, Metaverse alanında projeler geliştirmek üzere The Sandbox ile bir muahede yaptı.

Citi raporunda, Metaverse için yeni kuşak internet tarifi yapılırken bu dal, fizikî ve dijital dünyaları başarılı bir halde birleştirme yolu olarak görülüyor. Metaverse’ün kullanım alanlarına da değinilen raporda oyun, ticaret, medya, sıhhat hizmetleri, toplumsal iş birlikleri ve birçok alanda Metaverse’ten başarılı halde yararlanabileceğinden bahsediliyor. 

Bu kullanım durumlarını göz önüne alarak pazar büyüklüğü kestirimi yapılan Citi raporunda Metaverse pazarının 2030 yılına kadar 8 ila 13 trilyon dolarlık bir pazara dönüşebileceği kestirim ediliyor.

Metaverse ve finans

Citi, raporunda Metaverse’ün yalnızca sanal gerçeklik olarak düşünülmemesi gerektiğini vurgularken kurumsal kullanım durumlarının önümüzdeki birkaç yıl içerisinde dikey bir büyümeye girebileceği üzerinde de duruluyor.

Citi tarafından kaleme alınan raporda finansal hizmetlerin Metaverse formuna farklı bir paragraf açıldı. Raporda MetaFi terimi kullanılırken bu tabirle gelişmekte olan alan Metaverse ile finans dalının birleşiminden bahsediliyor ve gelişen teknolojilerde büyümenin kıymetli kısmının bu kombinasyonda gerçekleşeceği düşünülüyor.

Citi raporunda değinildiği üzere MetaFi, kendi has eserlere sahip olacak ve merkezsiz finans (DeFi), merkezi finans (CeFi) ve klâsik finansın bir kombinasyonunu oluşturacak. Finans bölümünün başlangıç basamağından ticaretin devam eden süreçlerinde verimli bir halde kullanılabileceği düşünülen Metaverse için Citi raporunda finans hizmetlerinin kabuk değiştirmesinde kıymetli bir rol oynayabileceği fikri de paylaşıldı. 

Müellif: Günay Caymaz

Previous Article

ABD’den Bitcoin madenciliğini teşvik edecek yasa tasarısı

Next Article

Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı?

You might be interested in …