Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Pazartesi günü siber güvenlik firmalarının hisseleri yükseldi. Colonial boru hattına yapılan saldırı, etkili bir savunma ihtiyacına yönelik farkındalığı artırdı.

FireEye (NASDAQ:FEYE) en az %6, Juniper Networks (NYSE:JNPR) %3, SolarWinds (NYSE:SWI) 1.5%, Palo Alto Networks (NYSE:PANW) ve Crowdstrike (NASDAQ:CRWD) %1’e yakın artış yaşadı. Reuters’e göre FireEye, saldırı ile uğraşanlar arasında. Siber saldırılar arttıkça, özellikle de devlet dışı aktörleri içeriyorsa, siber güvenliği artırma çağrıları bundan sonra daha yüksek çıkabilir.

Colonial, Texas’tan New Jersey’e kadar 5.500 milden uzun bir boru hattını yönetiyor ve fidye yazılım saldırısı, şirketin yoğun nüfuslu bölgelere doğru hayati önem taşıyan yakıt tedarik ağını kapatmasına yol açtı.

Şirket, Körfez Kıyısı üzerindeki rafinerilerden Atlantik ve güney doğu ABD’deki müşterilere bir günde 2,5 milyon varil civarı benzin ve diğer yakıt taşıması yapıyor.

Reuters raporuna göre saldırganların DarkSide denilen profesyonel bir siber suç örgütü olmasından şüpheleniliyor. Sovyet sonrası devletleri hedeflemekten kaçınması, bazıları açısından eski SSCB’ye dayandığını gösteriyor.

Colonial saldırısında saldırganlar, raporua göre, 100 GB’den fazla veri elde etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz