Investing.com – Yurt içinde artan enflasyon nedeniyle asgari ücrete de yılın ikinci yarısında zam yapılacağına dair bir beklenti oluştu. Bu hafta bu konuda farklı açıklamalar yapıldı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, uygun bir durum oluştuğu zaman bununla ilgili açıklama yapılacağını, hükümetin çalışan ve emeklilerin durumunu iyileştirmek için her zaman bir çalışma yaptığını belirtti.

AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, Temmuz’da emekli ve çalışan memurların maaşına zam yapılacağını, bu süreçte asgari ücretlilerin durumunun da değerlendirileceğini söyledi. Akbaşoğlu ayrıca 3600 ek göstergenin Temmuz’da çıkacağını, EYT’lilerle de helalleşileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki önemli açıklaması oldu. İlki geçen hafta Brüksel dönüşünde gazetecilerin hükümet cephesinden gelen açıklamalar üzerine asgari ücrette zam yapılacak mı sorusuna cevabı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekli takibi Çalışma Bakanlığının yürüttüğünü belirterek, böyle bir ihtiyaç oluşması durumunda vatandaşın mağdur edilmeyeceğini söyledi.

Erdoğan, bugün Özbekistan dönüşü yaptığı açıklamada ise Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanma takvimi olan Aralık ayına vurgu yaptı ve vakti geldiğinde sendika ve bakanlığın gerekli görüşmeyi yapacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı’nın açıklamasının hemen ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklaması oldu. Bilgin, olağanüstü şartların yaşanması durumunda asgari ücrette değişiklik söz konusu olabileceğini ve şu anda böyle bir gündemin olmadığını söyleyerek bu tartışmayı da anlamsız bulduğunu ifade etti. Bilgin, asgari ücrete sene başında %50 zam yapıldığını ve henüz yılın üçüncü ayında olunduğuna da dikkat çekerek enflasyon ve asgari ücret arasında bir sarmal oluşturacak yaklaşımları doğru bulmadığını belirtti.

Yazar: Deniz Engin