Deutsche Bank AG, Türkiye’de bir banka ile gerçekleştirdiği finansmanın ardından “çevre, sosyal ve yönetişim” (environmental, social and governance-ESG) hedefleri ile bağlantılı finansman sağlanması için daha fazla Türk şirketiyle görüştüğünü açıkladı.

Deutsche Bank Küresel SGMK, ESG birimi Başkanı Claire Coustar, ESG finansmanı konusunda, “Finansal ve türev ürünler evreninde ESG bağlantılı işlemlerimizi Türkiye’deki ve Türkiye dışındaki diğer finansal kurumlara da genişletmek istiyoruz” dedi. Deutshce Bank AŞ Türkiye CEO’su Orhan Özalp de Türkiye’de bu yılın sonunda ESG bağlantılı finansmanlarını 10 milyar liraya çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Coustar bir Türk bankası ile imzalanan 300 milyon dolarlık repo anlaşmasının, Türk bankaları ve şirketleri benzer yapıda daha fazla anlaşmanın önünü açacağını söyledi.

Telefonda Bloomberg’in sorularını yanıtlayan Coustar “Finansal ve türev ürünler evreninde ESG bağlantılı işlemlerimizi Türkiye’deki ve Türkiye dışındaki diğer finansal kurumlara da genişletmek istiyoruz.” dedi.

Söz konusu anlaşma finans dünyasında yükselen ESG trendini de gözler önüne serdi. Ancak yatırımcısına ihraç gelirlerinin kullanımını takip etme imkanı veren yeşil tahvillerin aksine ESG repo işlemlerinin sürdürülebilir kriterlere göre uygunluğunu ölçmek taraflar için zor olabilir Bloomberg’ün haberine göre.

Deutsche Bank’ın hedefi ESG finansmanında 10 milyar lira

Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing yükselen yeşil finansman trendine öncülük etmek istediklerini açıklamıştı. Banka geçtiğimiz günlerde tamamen sürdürülebilirlik üzerine bir yatırımcı toplantı serisi düzenlerken 2023 sonuna kadar sürdürülebilir finans ve yatırımlar için 200 milyar euroluk kaynak sağlamayı amaçlıyor. Deutsche ayrıca üst düzey yöneticilerinin maaşlarını da bu hedeflere bağladı.

“Türkiye’ye yüksek talep var”

En büyük Türk şirketlerinin tüm makro zorluklara karşın büyüdüğüne dikkat çeken Özalp “Türkiye’ye talep yüksek. ESG bağlantılı yatırımlar anlamında Latin Amerika, Asya Pasifik gibi bölgeler dahil gelişen pazar bağlantılarını kullanarak Türkiye’deki yatırımcı tabanını genişletmeye çalışıyoruz” dedi.

İlk olarak İstanbul-Bağdat demiryolu projesinin finansmanıyla Türkiye’ye 112 yıl önce giren Deutsche Bank son dönemde İstanbul-İzmir otobanı, Çanakkale Boğazı köprüsü, Ankara Esenboğa Havalimanı gibi projelerin finansmanında rol almıştı.

Bloomberg

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz