İsrail-Filistin Savaşı’nın Yayılma Riskinin Azalması Piyasaları Rahatlattı

Dolar Endeksi 106’ya Yaklaştı

Altın Fiyatı Ons Bazında 2 Bin Doların Altına Düştü

Borsa İstanbul’da Tepki Çıkışı Zayıfladı

İç ve dış piyasalarda temkinli bir görünüm hakim. İsrail-Filistin savaşının şiddetinde bir azalma görülmesi ve yaygınlık riskinin zayıflaması bu yöndeki baskıyı biraz hafifletti.

Dolar Endeksi 106’ya Yaklaştı

ABD tahvil faiz oranlarında tepki yükselişi görülse de düşüş eğilimi korunuyor. ABD 10 yıllık bono faiz oranı yüzde 4.50’nin altını test etmişti, tekrar yüzde 4.60’ı geçti. Bu gelişmeler dolar ve Euro üzerinde küçük dalgalanmalara neden oldu. Euro zayıfladı, dolar değer kazandı. Dolar endeksi 106’ya yaklaştı. Fed’in faiz politikası tekrar yönünü yukarı çevirmedikçe ABD tahvil faizlerinde bir süre daha düşüş eğiliminin korunması beklenebilir. Bu durum dış finansman arayışındaki Türkiye için iyi bir gelişme.

Altın Fiyatı Ons Bazında 2 Bin Doların Altına Düştü

İsrail-Filistin savaşında tansiyonun düşmesine bağlı olarak güvenli liman ihtiyacının azalması altının ons fiyatında düşüşe neden oldu. Dolardaki değer kazanımı ve ABD tahvil faizlerindeki düşüşün yerini çıkışa bırakması, altın fiyatlarındaki gevşemeye katkı yaptı.

Borsa İstanbul’da Tepki Çıkışı Zayıfladı

Borsada görülen tepki yükselişi direnç seviyelerinde satışla karşılaştı. İlk destekler 7.740-7.700 seviyelerinde görülürken sonraki destekler 7.500 ve 7.300 seviyelerinde. Yükselişin devamı halinde verilecek dirençler ise 7.940-8.000 seviyelerinde bulunuyor. Tepki çıkışının devamı için 8.000 seviyesi geçilmeli. Bu durumda sonraki dirençler 8.250 ve 8.560 seviyelerinde olur. Endekste destek noktalarında tepki alım denemeleri görülse de güç kazanması olasılığı zayıf.

İç ve dış piyasalarda temkinli bir görünüm hakim. İsrail-Filistin savaşının şiddetinde bir azalma görülmesi ve yaygınlık riskinin zayıflaması piyasalardaki baskıyı biraz hafifletti. Ancak savaşın bölge ülkelerini de içine alacak şekilde yayılma durumu söz konusu olursa piyasalar yine gerilecektir.

Dolar endeksi 106’ya yaklaştı. ABD tahvil faizlerinde bir süre daha düşüş eğiliminin korunması bekleniyor. Bu durum dış finansman arayışındaki Türkiye için iyi bir gelişme.

Altın fiyatı ons bazında 2 bin doların altına düştü. İsrail-Filistin savaşında tansiyonun düşmesine bağlı olarak güvenli liman ihtiyacının azalması altının ons fiyatında düşüşe neden oldu.

Borsada görülen tepki yükselişi direnç seviyelerinde satışla karşılaştı. Tepki çıkışının devamı için 8.000 seviyesi geçilmesi gerekiyor.tunesharemore_vert