Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar, Çin’in gayrimenkul devi Evergrande’nin durumuna dair endişeler ortasında ve Fed toplantısı öncesinde güvenli limanlara akışın artmasından dolayı Pazartesi günü Avrupa ticaretinde yükselerek bir ayın yükseğini gördü.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 artışla 93,328 oldu. Öncesinde ise 23 Ağustos’tan beri gördüğü en yüksek seviye olan 93,356’yı görmüştü.

USD/JPY %0,1 düşüşle 109,83, EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1715 ve GBP/USD %0,3 azalarak 1,3706 oldu. Avustralya’nın önemli ihracat kalemlerinden olan demir cevheri fiyatları düşerek para biriminin üç haftanın düşük seviyesine inmesine yol açtı.

Evergrande’nin finansal sağlığına ilişkin endişeler hisse senetlerini vurdu ve döviz piyasalarında riskten kaçınma hissiyatına yol açtı. Bu da güvenli liman olan doların işine yaradı.

Evergrande Çin’in, satış bakımından n büyük ikinci emlak planlamacısı ve 300 milyar dolar borcu var. Perşembe günü ödenmesi gereken 83,5 milyon dolarlık bono faizi ödemesini yapıp yapamayacağı konusunda şüpheler artıyor. Karışık bir temerrüt, büyümenin zaten kırılgan göründüğü bir zamanda Çin ekonomisine daha büyük etki edebilir.

Bununla birlikte esas ilgi Fed’in iki günlük toplantısında olacak.

Fed’in, bu yıl varlık alımlarını azaltmaya başlama planlarına bağlı olması ancak bu toplantıda takvim veya detay vermekten kaçınacağı düşünülüyor.

Öte yandan Cuma günü yayınlanan ABD’nin tüketici hissiyatı raporu, güvende artış gösterirken perakende satışlar Ağustos ayında güçlü gelerek şaşırttı.

Nordea analistleri, “Ağustos ayı iş raporu, Eylül ayında azaltım konusunda duyuru yapılacağına dair güçlü iddialarda bulunan çoğu analistin/piyasa katılımcısının altından halıyı çekti” dedi. “Fed’in Çarşamba günü güçlü bir azaltım planı sunmaya cesaret edeceğinden pek emin değiliz ancak [bu hafta] bu sürecin nasıl ve ne zaman olacağına dair somutlaşan yeni adımlar atması gerekeceği konusunda eminiz.”

Bu hafta toplantısı olan tek banka Fed değil: İngiltere Bankası, Japonya Bankası ve İsviçre Merkez Bankası gibi merkez bankaları da toplanıyor. Ancak ana haber İskandinavya’dan gelebilir: Norveç’in Norges Bankası, batı Avrupa’da faizleri artıran ilk merkez bankası olabilir.

Diğer yandan USD/CAD %0,3 artarak 1,2810 oldu. Petroldeki gelişmelere hassas Kanada doları, Pazartesi günü petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün yanında seçim öncesi siyasi belirsizlikten de zarar gördü. Anketler, görevdeki Başbakan Justin Trudeau’nun bir azınlık hükümetinin lideri olarak kalacağını öne sürüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz