Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Fed yetkililerinin, merkez bankasının bir süre daha ultra genişlemeci para politikasını sürdüreceğine işaret etmesi ile dolar Salı günü zayıfladı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 düşüşle 89,955 oldu.

EUR/USD %0,3 artışla 1,2183’e çıkarken Japonya ekonomisinin, koronavirüsten dolayı beklenenden daha fazla küçüldüğünü gösteren verilerin ardından USD/JPY %0,1 düşüşle 109,08’den işlem gördü. AUD/USD %0,5 yükselerek 0,7802’den alıcılandı.

Geçen hafta dolar, tüketici fiyatlarındaki büyük artış sonrasında yükseldi. Veriler Fed’in, genişlemeci politikalarını öngördüğünden daha yakın bir gelecekte kontrol altına alma baskısı hissedeceğine işaret etti.

Ancak Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, gelecek yıla kadar faizlerde artış beklemediğini yinelerken Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, ABD ekonomisinin henüz bankanın büyük tahvil alımını azaltacak eşiğe ulaşmadığının kanıtı olarak hayal kırıklığı yaratan iş raporuna işaret etti.

Bu, merkez bankasının enflasyondaki geçici artışı tolere edeceğine ikna etti ve Amerikan dolarında düşüşe yol açtı.

Diğer Fed yetkilileri de hafta içerisinde konuşacak ve yatırımcılar, Çarşamba günü paylaşılacak olan son Fed toplantısının tutanaklarını dikkatle inceleyecek.

Öte yandan GBP/USD %0,4 artışla 1,4183’e yükseldi. Yatırımcılar, katı kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılmasının verdiği keyifle sterlinde artışa yol açtı.

Sterline dair iyimserliğin diğer bir kaynağı, katı karantinanın uygulandığı Ocak-Mart arasında beklenmedik bir şekilde %4,8’e düşen işsizlik oranı oldu.

ING analistleri, “sterlin 1,4100 üzerinde rahat görünüyor ve bu hafta Fed’den şaşırtıcı derecede şahin yorumlar olmazsa 1,4200 bölgesini test edebilir” dedi.

Ayrıca USD/CNY %0,2 düşüşle 6,4245’e gerilerken Macaristan merkez bankası yetkililerinin, gösterge faizinde Haziran ayında artırım olabileceğine işaret eden yorumları sonrasında EUR/HUF %0,3 kayıpla 350,13’ten alıcılandı.

ING ekledi, “bu, NBH’nin faiz artırımında geç kalacağını hissetmiş olan piyasaları şaşırttı ve bu haber, EUR/HUF paritesini 350 bölgesine gönderebilir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz