Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Çarşamba günü yükseldi ancak ABD Fed’in son politika kararı öncesinde temkinlilik sürerken yüksek seviyelerin altında kaldı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 92,493’e yükseldi.

USD/JPY %0,1 artışla 109,87 olurken GBP/USD 1,3876’da değişmedi. EUR/USD 1,1810’a düştü ve AUD/USD 0,7360’ta sakin seyretti.

Çarşamba günü ilgi odağında Fed’in iki günlük toplantısı olacak. Merkez bankasının Haziran toplantısında beklenmedik şahin dönüşü, doların bir aylık rallisine yol açtı ancak yatırımcılar, tahvil alım programından çıkışın zamanlamasına dair tartışmalara rağmen bugünkü açıklamada önemli bir değişiklik beklemiyor.

BK Asset Management analisti Kathy Lien, “yüksek bulaşıcılığa sahip Delta varyantı tehdidinden, sona eren tahliye moratoryumu ve ek işsizlik ödeneklere kadar, Fed’in frene basması için çok fazla belirsizlik var” dedi.

Salı günü ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), tam aşılı insanların vakaların arttığı bölgelerde kapalı alanlarda tekrar maske takmasını tavsiye etti. Bu da artan risklere işaret ediyor.

Bununla birlikte Lien, “iki kelimeden biri (Delta ya da Azaltım) FOMC açıklamasına girerse ABD dolarında büyük bir reaksiyon göreceğiz” diye ekledi. “Fed, Delta varyantı ile ilgili endişeleri dahil ederse ABD doları, yaşadığı düşüşü hızla büyütebilir. Bu endişeleri göz ardı eder ve resmi olarak tahvil alımlarında azaltımı kabul ederse ABD doları hızla yükselecektir.”

Almanya ve Fransa’nın tüketici güveni raporları Euro için destekleyici olmadı. Raporlar, güvenin artmadığını gösterdi. İngiltere hükümetinin, muhtemelen gelecek haftadan itibaren ABD ve AB’den gelen tam aşılı insanlara, karantina olmaksızın İngiltere’ye giriş imkanı sunması ile sterlin destek gördü.

Öte yandan USD/CNY %0,1 düşüşle 6,5036’ya geriledi. Yuan, lokal piyasalardaki karmaşanın sonucunda Salı günü Ekim’den bu yana gördüğü en kötü gününü yaşadıktan sonra bir nebze toparlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz