Dolar iki yılın doruğundan inerken euro bir nebze toparlandı

Müellif – Peter Nurse

Investing.com – ABD doları Perşembe günü düşüş yaşadı lakin Fed’in son toplantı tutanakları, enflasyon karşısında siyasetçilerin daha agresif hareket etmeye hazırlandığını gösterdikten sonra iki yılın tepelerine yakın kalmaya devam etti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 99,520’ye indi. Çarşamba günü 2020 Mayıs ayından beri gördüğü en yüksek düzey olan 99,78’i görmüştü.

Çarşamba günü Fed’in 2018’den beri birinci kere faiz artırdığı son toplantının tutanakları yayımlandı.

Tutanaklar siyasetçilerin, bilançoyu yılda 1 trilyon dolar küçültme planı hazırladığını gösterdi ve “çoğunun” da fiyat baskıları artmaya devam ettiği takdirde bir yahut daha fazla yarım puanlık artış yapmaya açık olduklarına işaret etti.

Bu içerik genel olarak bekleniyor olsa da Fed’in daha süratli ve agresif atılımlar yapmaya kararlı olması doları destekledi.

ING analistleri “Bizim kısa vadeli adil kıymet modelimiz, kimi G10 çiftleri (EUR/USD gibi) için Amerikan dolarının kıymetinin altında kaldığını gösteriyor.” dedi. “Bu da doların, faizlerdeki büyük hareketleri (kısa vadeli gerçeğe uygun kıymetin kıymetli bir belirleyicisi) yakalamak için hâlâ hareket alanı olduğunu gösteriyor ve bu kademede, bu yüksek düzeylerde bir düzeltmeden fazla konsolidasyonun daha beklenen olduğunu düşünüyoruz.”

Ukrayna’daki Rus birliklerinin vahşet uyguladığı savları üzerine Moskova’ya yeni yaptırımlar uygulanması ile Çarşamba günü bir ayın en düşük düzeyi olan 1,0874’ü gören EUR/USD %0,2 artarak 1,0918 oldu.

Euro’yu baskılayan öteki faktör, Fransa’da çok sağ ve AB tersi Marine Le Pen’in, bu ayki seçimlerde cumhurbaşkanlığını kazanma bahtının artması oldu. Birinci oylama çeşidi Pazar günü olacak.

ING ekledi, “Le Pen’in AB’yle bağlı birçok meseleye (AB’den çıkış gibi) karşı hali, 2017 seçim kampanyasından bu yana yumuşadı lakin AB’nin istikrarı üzerindeki tesiri, hâlâ hayli değerli görülüyor.”

Avrupa Merkez Bankasının (ECB) toplantı tutanakları gün içinde paylaşılacak ve enflasyon %7,5 ile rekor düzeye ulaşmışken bile blokun merkez bankası, Ukrayna’daki savaş ertesinde büyümedeki yavaşlamayla uğraş etmek zorunda kaldığından Fed kadar şahin göstergeler beklenmiyor.

ECB İdare Şurası Üyesi Fabio Panetta, Çarşamba günkü bir konuşmasında “Çeyreklik büyüme oranları bu yıl çok düşük olacak.” dedi. “Savaşın bu yan tesiri, büyüme oranlarını negatif bölgeye çekip daha uzun müddet hissedilecek tesirler yaratabilir.”

Öte yandan USD/JPY %0,1 düşüşle 123,70’e inerken GBP/USD %0,2 artışla 1,3086 oldu. AUD/USD %0,3 azalarak 0,7491’den süreç görürken USD/CNY 6,3612’de büyük oranda değişmedi.

Previous Article

Sırbistan Merkez Bankası, faizi beklentilerin üzerinde artırdı

Next Article

ABD piyasaları kapanışta yükseldi; Dow Jones Industrial Average 0,25% paha kazandı

You might be interested in …