Dolar, istihdam bilgileri öncesinde düşerken euro yükseldi

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – İstihdam verileri öncesinde ABD doları Perşembe günü düşüş yaşarken Ukrayna-Rusya arasındaki savaşın çatışmasızlık aşamasına doğru yol aldığı yönündeki umutlarla euro, Amerikan doları karşısında bir ayın zirvesinde.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 97,810’a geriledi.

ADP Araştırma Enstitüsünün verileri, ABD’li şirketlerin Mart ayında 455.000 kişiyi işe aldığını gösterdikten sonra Çarşamba günü dolar destek gördü. Bu büyüme, Fed’in işgücü piyasasının güçlü olduğu yönündeki görüşüyle uyumlu.

Perşembe günü haftalık ilk işsizlik başvuruları ve daha da önemlisi Cuma günü aylık resmi istihdam raporu paylaşılacak.

Fed bu ayın başlarında faizleri artırdı ve tersine dönmüş getiri eğrisinin uyardığı gibi ekonomi resesyona girmediği sürece enflasyonla mücadelede daha da fazlasını yapacağının sinyalini verdi.

İşgücü piyasasının güçlü oluşu, Fed’in rahatça daha çok faiz artırabileceğine işaret ederek doları destekler.

Pazartesi günü 2015 Kasım ayından beri gördüğü en düşük seviyeye gerileyen USD/JPY, daha sonra istikrar kazanarak %0,2 düşüşle 121,58’den işlem gördü. Japonya Merkez Bankasının, tahvil getirilerinin yükselmesini önlemek için müdahale etmesi, Fed’in yaklaşımı ile büyük bir tezat oluşturuyor.

ING analistleri, “Normalde döviz hareketlerinin temel itici gücü olan kısa vadeli faiz farklılıkları dikkate alındığında dolar kısa vadede çoğu G10 para birimine karşı ucuz kalıyor.” dedi.

Öte yandan EUR/USD %0,1 artışla 1,1172’ye yükseldi. Tek döviz bu hafta, Ukrayna’daki çatışmanın son bulabileceği umutlarının artması ile %1,6 civarında artarak bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ukrayna ve Rusya arasında bu hafta İstanbul’da gerçekleşen barış görüşmelerin meyve vereceğine dair iyimserlik ortaya çıktı. Ve Rusya ülkenin doğusundaki saldırılarını sürdürse de Kiev etrafındaki askeri operasyonları azaltma sözü, savaşın yeni bir çatışmasızlık aşamasına girebileceğine dair umutları artırdı. Yeni görüşmeler Cuma günü yapılacak.

ING ekledi, “Bu aşamada, piyasalar barış görüşmeleri herhangi bir sonuç vermeden çok önce iyimser bir duruş sergilemiş gibi göründüğünden çoğu varlıkta çok fazla jeopolitik risk primi kaldığından şüpheleniyoruz.”

İngiltere ekonomisinin, 2021’in son çeyrekte düşünüldüğünden daha fazla büyüdüğünü gösteren verilerin desteğiyle GBP/USD, %0,1 artışla 1,3140’a yükseldi. Dördüncü çeyrekteGSYH, %1,0 büyüme yönündeki ilk tahminlere kıyasla bir önceki çeyreğe göre %1,3 büyüdü.

AUD/USD %0,4 düşüşle 0,7479’a gerilerken Mart ayında Çin’in imalat ve hizmet sektörlerinin, iki yıl içinde ilk kez aynı anda küçüldüğünü gösteren verilerin ardından USD/CNY %0,1 düşüşle 6,3425’ten alıcı buldu.

Previous Article

İhracatta son 18 ayın 16’sında rekor kırıldı

Next Article

Türkiye hangi tarım eserlerinde dışarıya ne oranda bağımlı?

You might be interested in …