Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Pazartesi günü dolar, ABD istihdam raporu öncesinde dar bir aralıkta işlem görürken düşüş yaşayarak bir ayın düşük seviyesine yaklaştı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 92,102 puana geriledi.

USD/JPY 109,67’ye gerilerken GBP/USD 1,3905’e yükseldi ve EUR/USD paritesi, Almanya’nın perakende satışları Haziran ayında %4,2 büyümesine rağmen 1,1867 puanda büyük oranda sakin seyretti.

Dolar endeksi geçen hafta %1’e yakın düşüş yaşadı. Fed Başkanı Jerome Powell, bankanın Temmuz toplantısından sonra faiz artırımı için hala çok zaman olduğunu ve tahvil alım programını azaltmaya başlamadan önce ekonomide, özellikle iş olanaklarında daha çok ilerleme yaşanması gerektiğini söyledi.

Fed yönetim kurulu üyesi Lael Brainard, merkez bankasının işgücü piyasasındaki ilerlemelere odaklandığını belirtirken Minnesota Fed Başkanı Neal Kashkari, delta varyantının yayılması ile ikinci yarıda ekonomide yavaşlama görülebileceği konusunda uyardı.

Böylece Cuma günü yayınlanacak olan Temmuz ayı tarım dışı istihdam raporu ilgi odağında olacak. Ekonomistler 900.000 iş artışı bekliyor, Haziran ayında 850.000 ile beklentileri aşan okuma için bu tahmin gerçekleşirse 11 ayın en büyük artışı olacak.

Bannockburn Global Forex’te kıdemli piyasa stratejisti olan Marc Chandler, “ABD’den güçlü bir iş raporu bekleniyor ve bu, Başkan Powell’ın, Ağustos ayındaki Jackson Hole konferansında Fed’in tahvil alımlarının kompozisyonuna ve temposuna dair daha çok detay sunacağı spekülasyonlarını destekleyecek” dedi.

İlgi çeken diğer olay da Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) Salı günkü toplantısı olacak. Merkez bankası, ülkenin büyük bölümünü etkileyen Covid-19 karantinaları konusunda baskı altında.

Chandler ekledi: “Sydney’deki karantina Ağustos sonuna kadar uzatıldı ve RBA, muhtemelen tahvil alım programını azaltma planlarını iptal edecek. Bunun yerine artırılmış tahvil alımları aracılığı ile muhtemelen daha çok destek sunacak.”

AUD/USD ufak düşüş yaşayarak 0,7342’ye geriledi. Avustralya doları, geçen hafta ABD doları karşısında düşüş yaşayan tek büyük döviz oldu.

USD/CNY %0,1 artışla 6,4645’ten alıcılandı. Çin’in fabrika aktivitesindeki büyüme Temmuz ayında yavaşladı: Caixin imalat satın alma müdürleri endeksi, 2020 Nisan ayından beri görülen en düşük seviye 50,3 puan olarak gerçekleşti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz