Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Pazartesi günü dolar istikrar kazanarak Cuma günkü tarım dışı istihdam raporu sayesinde yükseldiği seviyelerin yakınında kaldı. Yatırımcılar, ABD Fed’in politikayı erken sıkılaştıracağı ile fiyatlanıyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1’in altında düşüş yaşayarak 92,793’e geriledi.

USD/JPY 110,22’ye gerilerken EUR/USD %0,1 artışla 1,1761’e yükseldi. GBP/USD 1,3866’ya düşerken AUD/USD 0,7352’de sakin seyretti.

Doları destekleyen şey, Cuma günü yayınlanan ve beklenenden güçlü gelen ABD iş raporu oldu. Tarım dışı istihdam Temmuz ayında 943.000 artış yaşarken Mayıs ve Haziran ayları artış yönlü revize edildi.

Fed, para politikasını sıkılaştırmaya başlamadan önce işgücü piyasasında toparlanma görmeyi temel bir gereklilik haline getirdi ancak bu güçlü rapor, bu yıl varlık alımlarını azaltmaya başlayabileceği ve 2022 yılında daha yüksek faizlerin de bunu takip edebileceği beklentilerini artırdı.

Geçen hafta Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, faizleri artırmak için gerekli koşulların 2022 yılına kadar karşılanabileceğini söylerken Fed yöneticisi Christopher Waller, Ağustos ve Eylül aylarında 800.000 ila 1.000.000 iş büyümesi gösteren iki istihdam raporunun, Eylül ayında azaltım lehine oy vermesini sağlayabileceğini ifade etti.

Nordea analistleri, “bu ay 943.000 iş imkanı oluşması ve geçen ayın rakamlarına pozitif revizyon, FOMC’un ‘dilediği’ bir şeydi. Yani Eylül ayında azaltım kararı %100 CANLI” dedi.

Önümüzdeki hafta Çarşamba ve Perşembe günü ABD’nin TÜFE ve ÜFE raporları yayınlanacak. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ve Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, Pazartesi günü konuşma yapacak.

Her ikisinin de azaltım kararına eğilimli olduğu biliniyor, bu nedenle açıklamaları yakından izlenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz