ANKARA, 3 Mayıs (Reuters) – Dolar/TL geçen hafta her iki yönlü sert dalgalandıktan sonra haftayı tamamladığı 8.3 seviyesi etrafında güne başlarken bugün iç piyasada Merkez Bankası’nın %17’nin hemen üzerinde zirve yapacağını belirttiği enflasyon verileri takip edilecek.

Merkez Bankası (TCMB) geçen hafta yıl sonu enflasyon tahminini %9.4 seviyesinden %12.2’ye yükseltirken bu yükseliş piyasanın yukarı revize etmeye devam ettiği %14 beklentisinin altında kalmıştı.

Banka ayrıca bugün açıklanacak Nisan ayı verilerinin %17’nin üzerinde enflasyonun zirve yapmasını beklerken, piyasa bugün yıllık %17.3 beklediği enflasyonun Mayıs, belki Haziran’da da yükselişin sürdürebileceğini öngörüyor. Enflasyon verileri bugün saat 1000’da açıklanacak.

Reuters’ın 15 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Nisan’da aylık olarak %1.80 artması bekleniyor. bugün enflasyon verileri dışında saat 11.30’da Ticaret Bakanlığı öncü dış verileri ve 10.00’da PMI da takip edilecek. Bugün Hazine’nin 18 Ocak 2023 vadeli sabit kuponlu tahvili yeniden ihracı da takip edilecek.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın da bugün TSİ 2120’de bir konuşma yapması beklenirken hafta boyunca diğer Fed yetkilileri de çeşitli açıklamalarda bulunacaklar. Bu hafta Avustralya, İngiltere ve Norveç merkez bankaları para politikalarına ilişkin toplantılar gerçekleştirecekler.

ABD’de bu haftaki yoğun veri akışının ülke ekonomisinin güçlü bir toparlanma içerisinde olduğunu göstermesi bekleniyor. ABD ISM verileri ve Nisan ayı tarım dışı istihdam verileri yakından takip edilecek. Ekonominin açılmayı sürdürmesi ve tüketicilerin koronavirüs yardım çeklerini harcaya geçmesiyle, Nisan ayında istihdamın 978,000 kişi arttığı tahmin ediliyor.

Dolar/TL’de geçen hafta başında ABD ilişkilerine ilişkin endişelerle yaşanan 8.5 üzerindeki tarihi rekora doğru yükseliş yerini haftanın son günlerinde sınırlı aşağı yönlü bir seyre bıraktı. ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik endişeler ve kurumsal döviz satışlarıyla geçen hafta 8.1840-8.4850 bandında sert dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL TRYTOM=D3 haftayı 8.3 civarında tamamladı. Kur sabah saat 08.51’de 8.2100/8.2400 seviyesinde.

Euro/TL bu hafta 10.2248’e kadar yükseldikten sonra bu sabah aynı saatte 9.9472/9.9844, sepet bazında TL 9.0786/9.1122 düzeyindeydi.

TCMB’de başkan değişikliği kısa vadede faiz indirimleri beraberinde getireceği endişeleriyle TL’de %10’un üzerinde değer kaybına neden olmuştu. Banka henüz faiz indirimine gitmedi. Ancak henüz indirim yapılmamış olsa da piyasalarda genel endişe bir an önce faiz indirimi isteğinin devam edeceği yönünde.

Bu endişeler yabancı yatırımcıların TL cinsi varlıklardan uzak durması ile sonuçlanıyor. Tahvil ve borsada yabancı payı sene başındaki sınırlı yükselişe rağmen tarihi düşük seviyelerde seyrederken birçok bankacı bu senaryoda ödemeler dengesine ilişkin bir riskin oluşmasından endişe ediyor.

Yabancılar nadiren TL için iyimser bir tahminde bulunuyor. Birçok yabancı bankanın dolar/TL beklentisi yıl sonuna doğru değer kayıplarının belirginleşeceği senaryo içeriyor. Beklentiler arasında dolar/TL için 9 hatta 10 seviyesine değer kaybı bulunuyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), dün Mart’tan beri “yatırımcı algısında görülen sert bozulma” nedeniyle dolar/TL “adil değer” tahminini 7.50’den 9.50’ye çıkardı. piyasalarda dolar haftaya Cuma günkü kazanımlarını koruyarak girdi. Dikkatini bu hafta yapılacak olan merkez bankası toplantıları ve ABD ekonomisine dair verilere çeviren yatırımcılar küresel enflasyon tahminleri hakkındaki ipuçlarına ve yetkililerin buna vereceği yanıtlara odaklandı.

Dolar endeksi =USD Cuma günkü yükselişin ardından bugün 91.242 seviyesinde yatay seyretti. Endeks Nisan ayında küresel ekonominin toparlanacağı beklentisiyle ekonomisi ihracata dayalı ülkelerin para birimlerinin tırmanışa geçmesiyle %2 gerilemişti.

Dönem dönem lokal döviz satışları da piyasayı destekleyen bir unsur oluşturuyor. Swap piyasasında Kasım 2020’den bugüne yaşanan 16.5 milyar dolara ulaştığı hesaplanan yabancı girişinin ise 5-6 milyar dolara gerilediği hesaplanıyor.

Kısa süre önce tek haftada 10 milyar dolar döviz satışı yapan lokallerin elinde halen 200 milyar doların üzerinde yabancı para ve altın cinsi mevduat bulunuyor. Bankacılar bu hafta kurumsal tarafta satışların ay sonu vergi ödemeleri kaynaklı olduğunu tahmin ediyorlar. TCMB arındırılmış verileri lokallerin 19-22 Nisan haftasında 770 milyon dolar TL’ye geçiş gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz