ANKARA, 12 Mayıs (Reuters) – Dolar/TL küresel dalgalanmalara bağlı 8.3 etrafındaki seyrini sürdürdü. Küresel piyasalarda dün teknoloji hisseleri ağırlığında başlayan satışlar bugün de devam etti.

Bugün piyasada yarım gün işlem gerçekleşecek ve işlemler 17 Mayıs’ta yeniden başlayacak. İç piyasada takip edilen tek veri Nisan ayı konut satışları olacak. Dış piyasalarda ise Türkiye piyasalarının kapanışı ardından açıklanacak ABD enflasyon verileri izlenecek.

Asya borsaları, emtia fiyatlarındaki yükseliş ve ABD’deki artan enflasyon baskısının, faiz artışlarının daha erken yapılmasına ve tahvil getirilerinin yükselmesine yol açabileceği endişeleriyle art arda ikinci günde düşüş kaydederek bir ayın dip seviyesine geriledi.

ABD Dow Jones .DJI endeksi dün günü %1.4 düşüşle tamamlarken Japonya Nikkei .N225 bu sabah %2 kayıpta.

Dolar, işlemcilerin Fed’in gevşek para politikasını değiştirmeceği beklentileriyle yılın en düşük seviyelerine yakın seyrederken, ABD’de bugün TSİ 1530’da açıklanacak yıllık enflasyonun sert artış göstermesi bekleniyor.

Analistler, gevşek para politikası ve mali destekler yerinde durduğu sürece hisse senedi piyasasındaki satışların geçici olduğunu düşünüyorlar.

ABD’de enflasyonun aylık bazda %0.2, yıllık bazda ise %3.6 artış kaydetmesi bekleniyor.

Enflasyonda daha fazla artış kaydedilmesi, Fed’in faiz artışlarını öne çekmesi için baskı yaratabilir. Ancak para piyasaları, Fed yetkililerinin para politikasında sabırlı olunacağına dair sözleriyle rahatlarken, dolar emtia ihraç eden ülkelerin para birimlerindeki kazanımlar nedeniyle değer kaybetti.

Dolar/TL Nisan ayı sonu Mayıs ayı başında ABD ilişkilerine ilişkin endişelerle 8.5 üzerindeki tarihi rekora doğru yükseliş yaşanmış ancak bu yükseliş geçen hafta itibarıyla yerini 8.3 etrafında sakin bir seyre bırakmıştı.

Dolar/TL TRYTOM=D3 bu sabah saat 0840’ta 8.3100/8.3250 seviyesinde, euro/TL aynı saatte 10.0784/10.0974, sepet bazında TL 9.1942/9.2112 düzeyindeydi.

Öte yandan 5 yıl vadeli CDS‘ler bu sabah aynı saatte 395/399 seviyesinde bulunuyor.

Veriler İlk Çeyrekte Güçlü Büyüme Öngörülerini Teyit Etti

Bu hafta açıklanan işsizlik ve sanayi üretimi verileri 2021 yılı ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisinde %5 üzeri güçlü bir büyüme yaşanacağına ilişkin tahminleri teyit etti.

Sanayi üretim endeksi Mart ayında arındırılmış bazda beklentilerin üzerinde %16.6 ve ilk çeyrekte %12.3 artış kaydetti. İşsizlik verileri de sanayide çalışan sayısının 6.18 milyon ile koronavirüs öncesinden daha yüksek seviyelere hem de tarihi rekora yükselmiş durumda olduğunu gösterdi.

Piyasanın ve ekonomi yönetiminin ilk çeyrek büyüme beklentisi %5 %6 bandında bulunuyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan geçen hafta yaptığı açıklamada, büyümenin ilk çeyrekte %5.5 – %6 bandında olabileceğini söylemişti. Elvan ikinci çeyrekte çift haneli büyüme beklediğini, 2021 yılının genelinde ise %5’in üzerinde bir büyüme gerçekleşebileceğini belirtmişti. İlk çeyreğe ilişkin büyüme verileri TÜİK tarafından 31 Mayıs’ta açıklanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz