Dolar/TL yılın son haftasına nasıl başladı?

Investing.com – Haftanın birinci süreç gününde global piyasaların birden fazla Noel nedeniyle kapalı. Bugün Asya, Avrupa ve ABD piyasaları kapalı olurken yurt içinde de haftanın birinci süreç gününün sakin geçmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta rekor yükselişine devam eden BİST 100, Cuma gününü 5.454 puandan kapattı. Endeksin bugün de olumlu seyrini müdafaası beklenirken kur cephesinde bugün bir ölçü yükseliş var.

Geçen hafta içinde 18,68 civarında süreç gören dolar/TL bugün açılışta 18,74 üzerine çıktı. Kur son saat diliminde 18,67’den fiyatlanıyor. Yıl içinde global ve yurt içi merkez bankalarının faiz kararlarına hudutlu reaksiyon veren kurun, bu hafta da yatay seyrini sürdürmesi bekleniyor. Euro/TL 19,90 yakınında.

İmalat itimadı ve kapasite kullanımı açıklanacak

Bugün yurt içinde gerçek kesim inanç endeksi ve kapasite kullanımı açıklanacak. Merkez Bankasının açıklayacağı gerçek kesim inanç endeksi Kasım ayında 2,4 puan azalarak 97,9 düzeyine gerilemişti. Aralık ayında endeksin zayıf kalması bekleniyor.

Kapasite kullanımı, son ayda 75,9’a gerileyerek Nisan 2021 sonrası en düşük düzeye inmişti. Kasım’daki 1 puanlık düşüşün akabinde Aralık ayında da düşüş olması bekleniyor.

Ekonomik faaliyetlerdeki global yavaşlamanın yurt içinde de kendini göstermesi nedeniyle bilhassa imalat-sanayi cephesinde yavaşlama yaşanıyor. Buna bağlı göstergelerin de son ayda gerilemesi bekleniyor.

Yazar: Deniz Engin

Previous Article

İsrail piyasaları kapanışta düştü; TA 35 1,50% paha kaybetti

Next Article

İmalat, hizmet, perakende ve inşaat dalında inanç endeksi yükseldi

You might be interested in …