Dolar, yen karşısında yükseldi

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – Çarşamba günü ABD doları, sonlu Avrupa ticaretinde büyük ölçüde değişmeden süreç gördü fakat Japonya Merkez Bankasının (BoJ) son tutanaklarında bankanın destekleyici siyasetinin muhtemelen devam edeceğinin görülmesinin akabinde yen karşısında kazandı.

Dolar endeksi 103,870 düzeyinde büyük ölçüde yatay süreç gördü.

BoJ’un 10 yıllık devlet tahvili getirisi siyaset bandını gevşettiğini duyurduğu bir hafta evvel 130,58’e kadar düşen dolar/yen, %0,3 artışla 133,86’ya yükseldi. Bu durum, merkez bankasının ultra genişlemeci para siyasetini sıkılaştıracağı tarafında spekülasyonlara yol açmıştı.

Ancak BoJ’un duruşundaki değişiklik, Aralık ayı toplantı tutanaklarında yer alan siyasetçilerin görüşlerine nazaran siyasetin yörüngesini değiştirmeyi değil, Japon devlet tahvili piyasasının düzgün işleyişini sağlamayı amaçlıyordu.

Bu durum, ultra genişlemeci siyasetin devamına işaret ettiği için Japon yenini bilhassa dolar karşısında vurdu. Fakat tatil şartları ve BoJ’un bu duruşunu uzun vadede sürdürebileceğine dair inanç eksikliğinden ötürü bilhassa de Japonya’da tüketici enflasyonu Kasım ayında %3,7 ile son dört yılın en yüksek düzeyine ulaştı ve kayıplar hudutlu kaldı.

Çarşamba günü ABD’de askıda konut satışları, Richmond imalat endeksi ve Kırmızı Kitap dahil olmak üzere bir dizi iktisat verisi açıklanacak.

ING analistleri bir notta “Bayram periyodunun düşük volatilite ortamında bilgilerin piyasaları sarsabileceğinden şüpheliyiz. Çin ve güç kriziyle ilgili gelecek haberlerin değerli bir hareket yaratma mümkünlüğü daha yüksek.” dedi.

Öte yandan euro/dolar %0,1 artışla 1,0650’ye yükseldi ve önümüzdeki iki hafta içinde kıymetli bir data ve Avrupa Merkez Bankasından (ECB) yetkililerin konuşma programı olmaması nedeniyle euro hudutlu bir süreç aralığında kaldı. En erken Ocak ayı başında Almanya’nın Aralık ayına ilişkin TÜFE sayıları paylaşılacak.

Sterlin/dolar %0,2 artışla 1,2044’e yükselerek 22 Aralık’ta indiği ayın en düşük düzeyi olan 1,1993’ün çabucak üzerine çıkarken riske hassas AUD/USD %0,5 artışla 0,6763’e ulaştı.

Çin’in, Pazartesi günü 8 Ocak’tan itibaren gelen yolcuların karantinaya alınmasına son vereceğini açıklaması ile yatırımcıların yürek bulması sayesinde dolar/yuan %0,2 artışla 6,9721’den süreç gördü.

Ancak artan COVID-19 olayları, birinci çeyrek boyunca iktisatta daha fazla aksaklığa işaret ettiğinden itimada ziyan veriyor.

Previous Article

Binance, LUNC yakım süreçlerini erteleme kararı aldı

Next Article

Çin: “Salgın idaresini gevşetmek, salgına göz yummak manasına gelmiyor”

You might be interested in …