Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Salı günü yükseldi ancak artan petrol ve ana metal fiyatları üzerine emtia dövizlerinin güçlenmesi ile artışlar sınırlı oldu.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, 26 Şubat’tan beri ilk kez 90,130’u gördükten sonra %0,1 artışla 90,245’e yükseldi.

EUR/USD %0,1 artışla 1,2140’tan işlem görürken USD/JPY %0,1 artarak 108,91 oldu ve GBP/USD paritesi, İngiltere ekonomisinin tekrar açılması ile 1,4116’da büyük oranda sakin seyretti.

Ana emtia dövizlerine bakacak olursak AUD/USD ikilisi, %0,1 yükselerek 0,7833’le 11 haftanın yükseğine ulaştı. USD/CAD 1,2096 ile üç yılın en zayıf seviyesine yakın işlem görürken NZD/USD ikilisi Şubat’tan beri gördüğü en güçlü seviyenin yakınında, 0,7269’dan alıcılandı.

ING analistleri “Cuma günü paylaşılan iş raporundan döviz piyasasının çıkardığı en önemli ders, Fed’in, genişlemeci para politikasını sıkılaştırma konusunda zaman kazanmış olduğu. Bu, emtia fiyatlarının artmaya devam ettiği (demir cevheri %9 daha yükseldi) ve piyasanın daha yüksek fiyatlara olan inancının arttığı bir zamanda geliyor” dedi.

Yatırımcılar Çarşamba günü paylaşılacak olan ABD enflasyon verilerini bekliyor. Ham petrol, bakır ve çelik de dahil olmak üzere emtia fiyatları arttığından beklentiler büyük bir artış olduğu yönünde.

ING ekledi: “bunun ABD tahvil piyasasına pek zarar vermeden geçip gidebileceğini varsayarsak dolar bu düşük seviyeyi Mayıs ayı boyunca sürdürebilir.”

Bununla birlikte pek çok yatırımcı, koronavirüs aşılamaları normal ekonomik faaliyetini devam ettirecek ülke sayısını artırdıkça emtialara olan talepte artış bekliyor. Arz kısıtlamaları fiyatların uzunca bir süre daha yüksek olabileceğine işaret ederken enflasyonist baskı da artıyor.

Öte yandan USD/CNY %0,2 artışla 6,4304 oldu. Çin’in TÜFE verileri beklentileri kaçırdı, TÜFE Nisan ayında aylık bazda %0,3 küçüldü ancak yıllık %0,9 büyüme gösterdi. Bir taraftan da yıllık %6,8 ile beklenenden daha iyi büyüme gösteren ÜFE ile fabrika fiyatları üç buçuk yılın en hızlı temposunda artış yaşadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz