Dow 90 puan düşerken gözler PMI dataları ile Twitter üzerinde

Muharrir – Peter Nurse    

Investing.com – Salı günü ABD payları bir nebze düşük açılmaya hazırlanıyor. Fed’in son toplantısına ilişkin tutanaklar ve yeni çıkar raporu dönemi öncesinde, Ukrayna’da da savaş devam ederken yatırımcılar temkinli.

Dow 90 puan düşerken S&P 500 10 ve Nasdaq 100 35 puan geriledi.

Wall Street’in ana endeksleri Pazartesi günü yükselişle kapattı; Elon Musk’ın %9,2’lik pay almasının akabinde Twitter (NYSE:TWTR) paylarında yaşanan yaklaşık %30’luk yükselişin yardımıyla Nasdaq Composite %1,9 artarak başı çekti.

Yatırımcılar Fed’in Çarşamba günü paylaşılacak olan tutanaklarını bekliyor. Merkez bankasının Mart ayında çeyrek puanlık artırım yapmasının akabinde bilhassa de işsizlik oranının %3,6 düşüşle iki yılın en düşük düzeyine indiğini gösteren istihdam raporunun akabinde Mayıs toplantısında daha agresif bir adım atacağı düşünülüyor.

Tutanaklar öncesinde ise bugün ISM’nin Mart ayı imalat dışı PMI raporu paylaşılacak ve o ay ivme yaşandığını göstermesi bekleniyor. Neel Kashkari, Lael Brainard ve John Williams’ın konuşmaları da yakından izlenecek.

Birinci çeyrek kurumsal kar dönemi haftaya başlıyor. Şirketler bu süreçte Ukrayna’daki savaşın tesirleri, artan emtia fiyatları ve tedarik zincirindeki kısıtlamalarla boğuşuyor.

FactSet bilgilerine nazaran 2022’nin birinci çeyreği için S&P 500 endeksinin %4,7 büyüme göstermesi bekleniyor – gerçekleşirse 2020’nin dördüncü çeyreğinden bu yana görülen en düşük çıkar büyümesi olacak.

Twitter ilgi çekmeye devam edecek: Musk, şirkette büyük bir pay aldıktan yalnızca saatler sonra bir anket düzenleyerek takipçilerine ‘düzenleme butonu’ getirilmesini isteyip istemediklerini sordu.

Yatırımcılar Ukrayna’daki gelişmeleri de izlemeye devam ediyor. Rus birliklerinin Ukraynalı sivillere yönelik ağır şiddetine işaret eden ispatların artması ile Avrupa Komitesinin, yeni yaptırım çeşidine Rus kömürünü de dahil etmeyi önereceğine dair raporlar bulunuyor.

Petrol fiyatları, Rusya’ya yönelik yaptırımların artma mümkünlüğü üzerine yükseldi.

Buna ek olarak Amerikan Petrol Enstitüsünün haftalık stok raporu paylaşılacak. Geçen hafta 3 milyon varil düşüş yaşanmıştı.

WTI %1,4 artışla 104,67 dolar olurken Brent %1,2 yükselerek 108,82 dolardan süreç gördü. Her ikisi de Pazartesi günü %3 üzerinde artış yaşadı.

Son olarak altın vadeli süreçleri, %0,3 düşüşle 1.929,15 dolar olurken EUR/USD hafif düşüşle 1,0967’den alıcı buldu.

Previous Article

MicroStrategy, 190 milyon dolarlık Bitcoin daha satın aldı

Next Article

Bedelsiz sermaye artırımı kararı alan Gedik yatırım paylarında son durum

You might be interested in …