Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, Euro Bölgesi’nde enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine doğru düşeceğini öngörmeye devam ettiklerini, ancak enflasyon için risklerin yukarı yönlü olduğunu söyledi.

Schnabel yaptığı açıklamada, enflasyona yönelik öngörülerde artan belirsizliğin hesaba katılması gerektiğini vurgularken, belirsiz ekonomik ortamda ECB üyelerinin 16 Aralık’ta yapılacak toplantıda manevra için hareket alanını devam ettirmeleri gerektiğini ifade etti.

Konuşmasında PEPP çerçevesinde net varlık alımlarının Mart ayında sona erdirilmesi kararında bir değişiklik olmadığını vurgulayan Schnabel, “Ancak esnekliğin kritik rolünün bilincinde olmalıyız. PEPP çerçevesinde net varlık alımları sıfıra inse de PEPP hemen ortadan kaybolmayacak. Varlık alımları olacak, ancak PEPP kadar çok olmayacak.” dedi.

Jens Weidmann’ın ardından Bundesbank Başkanı olacağı spekülasyonlarının sorulduğu Schnabel, bu spekülasyonları beslemek istemediğini, ECB kararlarına odaklandığını ifade etti.

-Foreks Haber Merkezi-

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz