Elon Musk’ın Twitter’ı 250 milyar dolarlık bir dev haline getirme hedefi, onun yıllardır hayalini kurduğu dijital bankacılık vizyonu ile ilgilidir.

Geçtiğimiz hafta dünyanın en zengin insanı Elon Musk, bir e-posta aracılığıyla çalışanlarına şirketin gelecek planlarını anlattı. Musk, şu anda Twitter’ın değerinin 20 milyar dolar olduğunu belirtirken, şirketin değer hedefini 250 milyar dolar olarak belirledi.

51 yaşındaki milyarder girişimci, Twitter kullanıcılarının uygulama üzerinden kolayca para transferi yapabileceği, faiz geliri elde edebileceği ve daha birçok işlemi gerçekleştirebileceği bir finansal sistem tasarladığını ifade etti.

DÜNYANIN EN BÜYÜK FİNANS KURULUŞU OLMAK MÜMKÜN Elon Musk, mart ayında düzenlenen bir Morgan Stanley konferansında “Twitter’ın dünyanın en büyük finans kuruluşu haline gelmesi mümkün” demişti. Gelirlerin büyük oranda reklamdan geldiğine dikkat çeken Musk, bu durumun değiştirilmesi gerektiğini ve Twitter’ın çeşitlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Musk, geçen yıl da düzenlenen bir konferansta “22 yıl önceki X.com stratejisini geliştirerek uygulayacağım” demişti. X.com, 1999 yılında Elon Musk tarafından kurulan ve daha sonra Confinity ile birleşerek PayPal adını alan bir şirketti.

HEDEF, BANKACILIK DEVLERİYLE YARIŞMAK
Musk’ın 250 milyar dolarlık hedefi, piyasa değeri yaklaşık 380 milyar dolar olan JPMorgan Chase ve 230 milyar dolar değerindeki Bank of America gibi finans devleriyle rekabet edebilir duruma gelmeyi amaçlıyor. PayPal Holdings, teknik olarak bir banka olmamasına rağmen, şu anki değeri yaklaşık 85 milyar dolar.