İstanbul’da kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte giyim fiyatlarında artışlar yaşanmaya başladı. İstanbul Ticaret Odası (İTO), Kasım ayında İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri açıkladı. Buna göre, fiyatı en çok artan ürün erkek paltosu oldu.

İTO’nun verilerine göre, Kasım ayında giyim harcamaları grubu erkek giyim harcamaları alt grubunda yer alan palto yüzde 36,44 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürün oldu. Erkek paltosunun fiyatı geçen aya göre ortalama 1.200 lira artarak 4.200 liraya yükseldi.

Paltoyu, gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler alt grubundan yüzde 31,43 ile yaş üzüm, yüzde 20,48 ile çikolata, erkek giyim harcamaları alt grubundan yüzde 20,08 ile pardesü, kültür eğitim harcamaları grubundan yüzde 17,98 ile maç giriş ücreti, kadın giyimi harcamaları alt grubundan yüzde 17,95 ile manto izledi.

Fiyatı en fazla düşen ürünler

Kasım ayında gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler alt grubunda yer alan pırasa yüzde 15,18 gerilemeyle fiyatı en fazla azalan ürün oldu. Pırasayı, gıda harcamaları grubundan yüzde 13,67 ile maydanoz, yüzde 12,56 ile kıvırcık salata, yüzde 11,96 ile limon, yüzde 11,09 ile ıspanak ve yüzde 8,61 ile lahana takip etti.

İstanbul’da kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte giyim fiyatlarında artışların devam etmesi bekleniyor. Özellikle erkek palto fiyatlarında önemli bir artış yaşanması, bütçesini düşünen vatandaşların zor durumda kalmasına neden olabilir.