Elon Musk, Twitter’ın en büyük hissedarı oldu

Investing.com – Bugün ortaya çıkan bir gelişmeye göre Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter’ın yüzde 9,2’lik payının sahibi oldu. Bu hisse oranıyla Elon Musk, Twitter’ın en büyük hissedarı oldu. 

Cuma günü kapanış fiyatına nazaran Elon Musk’ın elinde bulunan Twitter paylarının ortalama pahası 2,9 milyar dolar civarında bulunuyor. SEC raporu, Tesla CEO’sunun 73 milyon hisse Twitter payı aldığını gösteriyor. Şu an toplumsal medya devinin en büyük hissedarı Vanguard Group olarak gözükürken bu şirketin tüm payların yüzde 8,4’üne sahip olduğu görülüyor. Elon Musk, satın alma sürecinin tamamlanmasıyla Twitter’ın en büyük hissedarı olacak.

Bu gelişmenin geçen hafta Elon Musk’ın bir toplumsal medya platformu kurmayı önemli manada düşünmeye başlayacağını açıklamasının akabinde geldiği görülüyor. Son olarak Elon Musk, Twitter üzerinden söz özgürlüğüyle ilgili bir anket oluşturmuştu. Takipçilerine toplumsal medya platformlarının söz özgürlüğü için gerekli şartları sağladıklarına inanıyor musunuz? sorusuna iki milyon iştirakçinin yüzde 70’inin hayır yanıtı verdiği görüldü. 

Anket sonucunu yorumlayan Musk, özgür kanılara her şeyden daha fazla değer veren bir toplumsal medya platformu oluşturmayı önemli manada düşünmeye başladığını lisana getirdi. Şu an durumda ise Bloomberg, Tesla CEO’sunun Twitter’daki yüzde 9,2’lik hissesi pasif bir hisse olduğu için Elon Musk’un toplumsal medya platformunun idaresine tesir edilebilecek bir yüke sahip değil.

Öbür yandan Twitter, Elon Musk’ın sıklıkla kullandığı bir platform. Twitter üzerinden kıymetli bir etkileyici olan Musk’ın şu an 80 milyon civarında takipçisi bulunuyor. Bu sayı, onu en çok takip edilen sekizinci hesap yapıyor.

Elon Musk, bilhassa kripto paralar hakkında yorumlarıyla öne çıkarken son yıllarda Dogecoin’in en sıkı taraftarı rolüne soyunmuştu. O denli ki geçmiş yıllarda DOGE paylaşımları ve yatırımı, kripto varlığın önemli bir piyasa bedeline ulaşmasında son derece tesirli oldu. 

Bunun yanında Tesla ve SpaceX CEO’su, Twitter paylaşımları yüzünden ABD SEC ile de sıkıntılar yaşadı. 

Muharrir: Günay Caymaz

Previous Article

Dow 25 puan düşerken gözler Fed, JPMorgan ve Twitter üzerinde

Next Article

Musk’ın %9,2’lik pay alımı sonrası Twitter yükseldi

You might be interested in …

BIST şirketlerinden aktüel haberler

Investing.com – Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere nazaran hazırladığımız şimdiki şirket haberleri özetimize …