Milyonlarca memur ve emekli, ocak ayında yapılacak zamları ve ek ödemeleri bekliyor. Enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte zam oranları da belli olmaya başladı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 33,64, memur ve emeklileri için yüzde 44,89 zam yapılması bekleniyor.

Ek Ödeme Düzenlemesi

Yüksek enflasyonun memur ve memur emeklilerinin üzerinde yarattığı olumsuz etkiyi azaltmak ve bu kesimin gelirini iyileştirmek için Temmuz 2023 ayında gerek çalışan memurlara, gerekse emekli memurlara ek ödeme verilmesi için 7456 sayılı yasa ile düzenleme yapıldı.

Emeklilere de Ek Ödeme

Bu düzenlemeye göre, ek ödemeler emekliler için de geçerli olacak. Emekli memurlara, gösterge ve ek göstergelerine göre 2023 yılı için toplamda 8.077 TL ek ödeme yapılacak.

Ek Ödeme Nasıl Hesaplanır?

Ek ödemeler, memurların aylık brüt maaşlarına göre hesaplanıyor. Ek ödemenin tutarı, memurların aylık brüt maaşlarının yüzde 10’u ile 15’i arasında değişiyor.

Ek Ödeme Hesaplaması

Ek ödemenin tutarı, aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanıyor:

Ek ödeme tutarı = (Maaş x Ek ödeme oranı) / 100

Örnek Hesaplama

Örneğin, 3.000 TL brüt maaş alan bir memur için ek ödeme tutarı aşağıdaki gibi hesaplanır:

Ek ödeme tutarı = (3.000 x 15) / 100
Ek ödeme tutarı = 450 TL

Emekliye ve memurlara yapılacak ek ödemeler, milyonlarca kişinin yüzünü güldürecek. Ek ödemeler, emeklilerin ve memurların gelirlerini önemli ölçüde artıracak.