Investing.com – ABD Merkez Bankası Fed,’in Eylül toplantısında varlık alımlarının azaltımına bu yıl başlanacağını açıklaması ve Kasım ayını işaret etmesi ile dolar küresel piyasalarda güçlü kalmaya devam etti, EUR/USD paritesi de 1,19 seviyesinden 1,1515’e gerileyerek yılın en düşüğüne indi. Yıllık bazda %5 değer kaybeden parite 1,16 üzeri ataklarda zorlanıyor. Paritedeki düşüşte dolar etkisi yüksek olurken euronun zayıflamasının da etkisi var. Bölge’de ekonomik aktivitede yavaşlama var, buna karşın enflasyon son yılların zirvesinde ve yatırımcı güveni de düşüyor. Euro Bölgesi ekonomisinin lokomotifi olan Almanya’da ZEW Ekonomik Hissiyatı, Ekim ayında 22,3’e gerileyerek pandemi sonrası en düşük seviyeye inmişti. Yatırımcıların ekonominin gidişatına dair olumlu beklentileri Mayıs ayında 84,4 seviyesinde iken Ekim ayında bu rakam 22,3’e kadar geriledi. Bugün açıklanan Kasım ayı rakamında ise artış oldu, gösterge 31,7’ye yükseldi.

Salgında uzun süre merkez üssü olan Avrupa, delta varyantına bağlı vaka artışı nedeniyle yine zor zamanlar geçiyor. Doğu Avrupa’da günlük vaka artışı oldukça yüksek, ancak henüz bölgede ciddi kısıtlamalara gidilmiş değil.

Bugün ABD’den gelecek ÜFE öncesi en yüksek 1,16 seviyesini gören parite son saatte 1,1572’ye geriledi. Yıl içi önemli destek bölgesi olarak görülen 1,1525-1,1515 aralığının aşılması durumunda paritede satışlar hızlanabilir, fakat bunun için özellikle dolar tarafında hem enflasyon hem faiz beklentilerinin etkisinin artması gerekiyor.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz