Euro Bölgesi’nde üretici enflasyonu rekor tazeledi

Investing.com – Euro Bölgesi’nde üretici fiyatları son bir yılda %31,4 oranında rekor artış gösterdi. Şubat ayında %1,1 artan ÜFE, yıllık bazda %31,4 artışla bilgi ölçüm tarihi olan 1982 yılından itibaren en yüksek seviyeyi gördü. Bölgede üretici fiyatlarında en son 1982 yılında %10 artış olmasının akabinde devam eden süreçte hiç çift hane görülmemişti.

Salgın periyodunda aksayan ekonomik faaliyetler, akabinde arz ve tedarik meseleleri ve besin ile güç kümesindeki fiyat artışları dünyada enflasyonu tetikledi. Üretici maliyetlerinde petrol başta olmak üzere gücün tesiri çok fazla ve son ayda Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşın fiyatları daha da artırmasıyla bölge ÜFE oranının Mart’ta daha da yüksek çıkması bekleniyor.

2021’de faiz artışına ara bırakan Avrupa Merkez Bankası, son toplantıda bu yıl içinde faiz artışına açık kapı bıraktı. Mart ayında bölge enflasyonundaki yükseliş suratına bağlı bankanın faiz artışını öne çekebileceği düşünülüyor.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Previous Article

Rusya’ya yönelik yeni yaptırım ve agresif Fed beklentisi Avrupa borsalarını olumsuz etkiliyor

Next Article

Fed, Le Pen zaferinin korkusu, hava yolu kesiminde alım aksiyonu, Kongre’de konuşacak olan petrol şirketleri – Piyasada neler oluyor?

You might be interested in …