Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Facebook (NASDAQ:FB) hissesi piyasa öncesinde %1,6 yüksek işlem gördü. Pazartesi günü çatısı altındaki tüm uygulamaların dünya genelinde yaşadığı erişim sıkıntısı ile yaklaşık %5 değer kaybetti.

Şirket tarihinin en kötü sorunu olan kesinti, milyarlarca kullanıcının ana uygulama, Whatsapp, Instagram ve Facebook messenger’a girmesini engelledi. Zuckerberg daha sonra kesinti için özür diledi.

Facebook pandeminin başından beri gücüne güç katarken son haftalarda gittikçe daha çok olumsuz haberlerle karşı karşıya kaldı. Kesinti öncesinde hissesi zaten %3 düşüş yaşamıştı. Bir muhbir, Wall Street Journal’in bir dizi makalesine ve CBS’nin 60 Dakika programına temel oluşturan, şirket aleyhinde iddialarda bulunduktan sonra şirketin itibarı zedelendi. Muhbir denilen Frances Haugen, Salı günü Kongre’de bu iddialarını yineleyecek.

Bu gelişmelere ek olarak Eylül sonunda Politico, hissedarların şirkete karşı dava açtığını raporladı. Hissedarların iddiasına göre şirket, müşterilerin veri gizliliğinin daha önce Cambridge Analytica firması tarafından ihlal edilmesine izin vermesinden dolayı CEO ve kurucu Mark Zuckerberg’in kişisel sorumluluk almasını önlemek için Federal Ticaret Komisyonu’nun verdiği cezanın fazlasını ödedi.

Sosyal medya devi kesintinin, veri merkezleri arasındaki ağ trafiğini koordine eden omurga yönlendiricilerindeki hatalı bir yapılandırma değişikliğinden kaynaklandığını söyledi. Facebook’un altyapı başkan yardımcısı Santosh Janardhan bir blog yazısında, ağ trafiğindeki kesintinin, sırayla veri merkezlerinin iletişim kurma şeklini etkilediğini ve hizmetleri durdurduğunu söyledi.

Çöküş dünyayla sınırlı kalmadı. Şirketin günlük operasyonlarında kullandığı birçok dahili araç ve sistem de etkilendi. Janardhan, bu durumun mühendislerin sorunu teşhis etmesini ve çözmesini zorlaştırdığını söyledi.

Hacker saldırısı olduğuna dair medyada dolaşan raporlar, şirket tarafından doğrulanmadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz