Investing.com –  Dünkü enflasyon verisinin ardından ABD Dolar Endeksi, bir haftalık yükselişine ara verdi ve endeks 93,0 seviyesi altına geriledi. Dolardaki düşüş ve artan risk iştahı ile bugün gelişen ülke paralarında yükseliş var. Günün ilk yarısında en iyi performans TL, baht ve pesoda görülüyor.

3 Ağustos’ta 8,2850’den tekrar yükselişe geçen kur, dün 8,69’a çıkarak son bir ayın en yüksek seviyesini gördü. Bugün ise kurda %1’e yakın düşüş var ve fiyat 8,56’ya geriledi. TL’de görülen bugünkü fiyatlanmada saat 14.00’te yapılacak PPK toplantısının etkisi var.

Ay başında faiz indirimi için tekrar açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü canlı yayında faiz konusunu pas geçmesiyle piyasalarda faizlerin sabit tutulacağı beklentisi arttı.

Faiz indirimi baskısına karşın Nisan’dan beri faizi sabit tutan Merkez Bankasının karar metninde kullanacağı ifadeler yakından takip edilecek. Enflasyona vurgu yapılması ve şahin ifadeler kullanılması TL’yi destekleyebilir, fakat faizin sabit tutulmasına karşın güvercin ifadeler kullanılarak sonraki toplantılarda indirim kapısının aralanması olasılığı TL’de değer kaybına neden olabilir.

Piyasalar enflasyon nedeniyle merkezin son çeyrekten önce faiz indirimine gitmesine çok olasılık vermiyor.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz