Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – FedEx (NYSE:FDX) Çarşamba günü %6 düşüş yaşadı. Tedarik zinciri sorunları ve işgücü sıkıntısı, şirketin kazanç ve satışlarını tahminlerin altına düşürdü.

Şirketin tahminini düşürme kararı da hayal kırıklığını artırdı ve 3 Ocak’tan itibaren nakliye oranlarında yapılacak artışın yinelenmesi de buna karşı hiçbir şey yapmadı.

FedEx Başkanı ve CEO’su Frederick W. Smith, kısıtlı işgücü piyasasının personel mevcudiyetini azalttığını ve ağ verimsizliklerine yol açtığını söyledi. Bu, daha yüksek ücretlere ve artan ulaşım masraflarına yol açtı. Tüm bunlar da maliyetleri 450 milyon dolar artırarak kârı yiyip bitirdi.

Daha yüksek paket ve navlun getirileri, maliyet enflasyonunu biraz dengeledi. İhracat da yükseldi.

Önceki yılın sonuçları, bu yıl tekrarlanmayan yaklaşık 65 milyon dolarlık bir vergi öncesi indirimi içeriyordu.

Dünya çapında şirketler, talepte patlama olması ve kısıtlamalar ve hammadde girdilerindeki eksiklikten dolayı tedarik zincirlerindeki sorunların devam etmesi ile işgücü eksikliği ile mücadele ediyor.

FedEx, nakliye oranlarını %5,9-7,9 artıracağını söyledi. 1 Kasım’dan itibaren yürürlükte olacak ve ayrıca ek yakıt ücreti de artacak.

Şirketin ilk çeyrek geliri, bir yıl öncesine göre %12 düşük olarak 19,3 milyar dolarda geldi. Hisse başına seyreltilmiş kazancı ise 4,87 dolara kıyasla 4,37 dolardı.

FedEx cari yıl için hisse başına kazancı, hedef aralığın orta noktasında 18,87 dolar olarak görüyor. Bir önceki orta nokta 19,40 dolardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz