Çinli gayrimenkul şirketi Fantasia dünkü tahvil ödemesini yapamadı.

Ülkenin sorunlu gayrimenkul şirketi Evergrande’de yaşanan problemler sektörün diğer şirketlerinde de yayılma endişesi yaratıyor. Fantasia’dan borsaya yapılan açıklamada dünkü tahvil ödemesinin gerçekleştirilemediği vurgulandı.

Fantasia 3 hisseleri 9 Eylül’den bu yana işlem görmüyor. Şirketin boyutu Evergrande’ye çok daha küçük olsa da sorunların sektöre yayılması ihtimali yatırımcılara endişelendiriyor.

Kuruluşun toplam yükümlülükleri 13 milyar dolar civarında hesaplanıyor. Fitch, şirketin notunu dün gece B seviyesinden CCC- seviyesine düşürdü. Kuruluş bugün ise kuruluş bugün ise notu bir kez daha düşürerek CCC-‘den RD (sınırlı temerrüt) düzeyine çekti.

Fitch açıklamasında öte yandan şirketin ödeme yapamadığı tahvilin daha önce açıklanan finansal raporlarda yer almadığı ve bunun da şirketin likidite sorunlarının açıklanandan daha fazla olabileceğini işaret ettiği belirtildi.

Fitch’in ardından diğer 2 büyük kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ve S&P de şirketin notlarını düşürdüler. Moody’s, Fantasia’nın şirket ailesi notunu B3’ten CA’ya çekerken not görünümünü negatif belirledi. S&P de notu CCC düzeyinden sınırlı temerrüt seviyesi olan “SD”ye indirdi.

-Foreks Haber Merkezi-

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz