Yazar – Dhirendra Tripathi

Investing.com – General Electric (NYSE:GE) hissesi Salı günü %7 üzerinde artış gösterdi. Şirket, bir zamanların en ünlü holdinginin çözülme sürecinin son aşaması olarak üç ayrı şirkete bölüneceğini söyledi.

Şirket sağlık işini 2023 başında ve yenilenebilir enerji ile enerji şirketini 2024 başında ayırmayı düşünüyor. Böylece şirketin kalanı, büyük oranda havacılık odaklı olacak. GE sağlık birimindeki %20’lik payı elinde tutmayı planlıyor.

Geçiş döneminde GE, Baker Hughes ve AerCap (NYSE:AER) firmalarındaki hisselerini paraya çevirebileceğini söyledi. Bu sayede borcunu tekrar ödemede yardımcı olacak. Şirket, 2021 sonuna kadar borcunu 2018 zirvesine göre 75 milyar dolar azaltmış olacağını söyledi.

Şirket, her üç birimin de yatırım yapılabilir kredi notuna sahip olmasını hedefliyor. Bu yıl sonuna kadar borcunu faiz, vergi ve amortisman öncesi kazancın (FAVÖK) 2,5 katına düşürme yolunda olduğunu söyledi.

GE, 2 milyar dolar civarında tek seferlik bölünme maliyetine ve 0,5 milyar dolardan az vergi maliyetine maruz kalacağını söyledi.

Peter Arduini 1 Ocak’ta GE Sağlık şirketinin Başkanı ve CEO’su olacak. Enerji ve dijital ortak şirketin CEO’su Scott Strazik olurken havacılık bölümünün CEO’su John Slattery olmaya devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz