Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Washington’da hükümetin kapanışını önleyen bir anlaşmaya varılmasına rağmen borsalar Eylül ayını zayıf bir şekilde bitirdi.

Yatırımcılar enflasyondan, pandeminin istihdam ve güven üzerindeki kalıcı etkisine kadar her şeyden endişe ederken S&P 500 endeksi yine düştü ve seansın bitmesine doğru yedi aylık kazanç serisini kırma yolunda ilerliyordu.

Buna rağmen Ticaret Bakanlığı, ikinci çeyrek büyümesini bir önceki okumaya göre bir nebze yüksek revize etti.

Yatırımcılar büyüme hisselerinden değer hisselerine geçerken artan oranlar, bir zamanlar yüksekten uçan teknoloji hisselerine darbe vurdu. Reuters’e göre Netflix (NASDAQ:NFLX) dışında oranlara hassas FAANG hisseleri, bu ay toplam 415 milyar dolar değer kaybetti. Netflix aylık %8 artış yaşama yolundaydı.

Tedarik zincirlerindeki darboğazlarla mücadele eden perakendeciler, inceleme altında olmaya devam ediyor. tüm sektör yalnızca pandemi kapanışları yüzünden değil, aynı zamanda ürünleri raf ve depolarda stoklamada yaşanan zorluklarla da kesintiye uğradı.

Kohls Corp (NYSE:KSS) Perşembe günü %14 düşüş yaşadı. BofA analisti Lorraine Hutchinson, tedarik zinciri sorunlarından dolayı hisse derecesini iki puan düşürdü. Hutchinson, Nike Inc (NYSE:NKE), Under Armour Inc A (NYSE:UAA) ve Adidas AG (DE:ADSGN) gibi perakende şirketinin en çok satan aktif markalarının, tedarik zinciri sorunları ile karşı karşıya olduğuna işaret etti. Ürün akışının düşük olduğunu söyledi ve yatırımcıları, zorlu bir ikinci yarıya hazır olmaları konusunda uyardı.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Kişisel gelir

ABD’nin kişisel geliri, Temmuz ayına kıyasla Ağustos ayında daha yavaş bir tempoda artmış olabilir. Investing.com tarafından takip edilen tahminlere göre bir önceki ay yaşanan %1,1’lik artışa kıyasla Ağustos ayında %0,3 büyümüş olması bekleniyor.

2. Kişisel harcama

ABD’de kişisel harcamadaki büyüme temposu, Temmuz ayındaki %0,3’e kıyasla Ağustos ayında %0,6’ya yükselmiş olabilir. Veriler TSİ 15.30’da paylaşılacak.

3. Michigan hissiyat verileri

ABD’deki tüketici hissiyatı, Eylül ayında değişmeden yaklaşık on yılın düşük seviyesine yakın kalmaya devam edebilir. Michigan Üniversitesi’nin tüketici hissiyatı verileri Cuma günü yayınlanacak ve muhtemelen Ağustos ayında olduğu gibi 71 puanda olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz