Gün Öncesi: FOMC tutanakları, petrol stokları, güç şirketleri ile toplantı

Muharrir – Sam Boughedda

Investing.com – Bir Fed yetkilisi, enflasyonu denetim altına almak için önümüzdeki aylarda daha agresif bir para siyasetine işaret ettikten sonra Salı günü pay senetleri düşüş yaşadı.

Fed Lider Yardımcılığı için onay bekleyen Lael Brainard, merkez bankasının temel emellerinden birinin enflasyonu düşürmek olduğunu söyledi. Banka Mayıs’tan itibaren bilançosunu süratli bir biçimde küçültmeye başlayabilir.

Bu kelamlar pay senetlerini alt üst etmeye yetti; Nasdaq %2’den fazla düşüş yaşadı.

Lakin dünya, Fed’in gelecekte yapacaklarına dair kılavuz için son toplantı tutanaklarını bekliyor. Tutanaklar Çarşamba günü paylaşılacak.

Yatırımcılar ayrıyeten Rusya’ya karşı bu hafta açıklanması beklenen yeni yaptırım tipini da bekliyor. Ukrayna’da sivillere vahşet uyguladığı raporlarının akabinde Rusya’nın finans ve güç kesimleri amaç alınabilir.

Öbür yandan bu ay yarar raporları da paylaşılmaya başlayacak. Ukrayna’daki savaş günden güne meçhullüğü daha çok artırırken güç fiyatları hâlâ yüksek ve yatırımcılar, şirket yöneticilerinin maliyetler ve işgücü eğilimleri ile ilgili söyleyeceklerini duymaya istekli olacak.

Bugün piyasaları etkilemesi mümkün üç gelişme:

1. Fed tutanakları

Piyasa iştirakçileri, FOMC’un Çarşamba günü paylaşılacak olan Mart ayı toplantı tutanaklarını bekliyor. Yatırımcılar, siyasetçilerin faiz artırımı gidişatı ile ilgili fikirlerini ve azaltımla ilgili açıklamalarını irdeleyecek.

2. Stoklar

Güç Bilgilendirme Dairesinin, ABD’li firmaların depolarında bulunan ticari ham petrol ölçüsündeki haftalık değişimi ölçen stok raporu Çarşamba günü lokal saat ile 10.30’da paylaşılacak. Analistlerin iddiası, bir evvelki hafta yaşanan 3,449 milyon varil düşüşün akabinde stokların 2,056 milyon varil azalmış olduğu tarafında.

3. Güç şirketlerinin yöneticileri ile toplantı

Meclis Güç ve Ticaret Komitesi BP PLC (LON:BP), Exxon Taşınabilir Corp (NYSE:XOM), Chevron Corp (NYSE:CVX) ve öbür güç firmalarının yöneticilerini, yüksek gaz fiyatlarıyla ve piyasalardaki fiyatlandırmada kesimin rolüyle ilgili sorularını cevaplamak için görüşmeye davet etti. Görüşme lokal saat ile 10.30’da başlayacak.

Previous Article

Göztepe – Galatasaray Maçı Ne Zaman?

Next Article

BIST şirketlerinden aktüel haberler

You might be interested in …