Gün Öncesi: hizmet endeksi, API, Fed

Muharrir – Sam Boughedda

Investing.com – Elon Musk’ın Twitter’ın en büyük hissedarı olmasının akabinde pay senetleri Pazartesi günü yükseldi.

Twitter Inc (NYSE:TWTR) yaklaşık %30 kıymet kazandı. Platformu kullanış biçiminden ötürü düzenleyiciler tarafından soruşturulan Musk %9,2’lik pay aldı ve şirkette daha faal bir rol alabilir.

Yatırımcılar ayrıyeten başta Fed’in toplantı tutanakları olmak üzere bu haftaki olaylara da odaklı. Bilhassa birçok yıl içindeki en düşük işsizlik oranını gösteren istihdam raporundan sonra merkez bankasının Mayıs toplantısında daha agresif bir artırım yapacağı tarafında beklentiler arttı.

Tekrar de Biden idaresi enflasyon ve yüksek güç fiyatları ile boğuşuyor ve Pazartesi günü petrol yeniden 100 doları aştı.

Kongre iki haftalık Paskalya tatiline çıkmadan evvel Lider Joe Biden’in bu hafta başarması gereken çok şey var; Yargıtay ve Fed adaylarının onaylanması ve COVID-19 programlarının finansmanının kabul edilmesi üzere.

Bunun dışında data ve kar raporu açısından sakin bir hafta lakin birinci çeyrek raporları bu ay paylaşılmaya başlayacak.

Bugün piyasaları etkilemesi mümkün üç gelişme:

1. Hizmet endeksi

Bugün ISM’nin imalat dışı PMI dataları paylaşılacak. Mart ayında ivmenin arttığını düşünen analistler 58,4 puan bekliyor. Şubat ayında 56,5 puan gelmişti.

2. Ham petrol stokları

Amerikan Petrol Enstitüsünün (API) ABD ham petrol stok raporu da bugün paylaşılacak. Stoklarda 3,016 milyon varil düşüş olduğu düşünülüyor. Geçen hafta API’nın haftalık petrol raporu, 3,000 milyon varil düşüş yaşandığını gösterdi.

API raporu her vakit hükümet bilgilerinden bir gün evvel paylaşılır.

3. Fed konuşmacıları

Geçen haftaki ABD istihdam raporunun akabinde bugün Neel Kashkari, Lael Brainard ve John Williams olmak üzere üç Fed yetkilisinin konuşmasını dinleyeceğiz.

Previous Article

Brezilya piyasaları kapanışta düştü; Bovespa 0,24% paha kaybetti

Next Article

BIST şirketlerinden aktüel haberler

You might be interested in …